Artykuły

Łódź. Odsłonięto tablicę upamiętniającą dyrygenta Henryka Debicha

Tablicę upamiętniającą kompozytora i dyrygenta Henryka Debicha odsłonięto w środę na ścianie budynku Radia Łódź. Pamięć wybitnego muzyka uczczono z inicjatywy łódzkiej rozgłośni, z którą był on związany przez kilkadziesiąt lat.

Środowe uroczystości przed siedzibą radia odbyły się w rocznicę 96. urodzin kompozytora. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz miasta, rodzina, przyjaciele i współpracownicy oraz członkowie orkiestry kierowanej przez znanego dyrygenta.

- To bardzo ważny dzień dla naszego radia, ponieważ od dziś Radio Łódź będzie miało siedzibę przy skrzyżowaniu ulic prezydenta Gabriela Narutowicza i maestro Henryka Debicha - ogłosił prezes zarządu łódzkiej rozgłośni Dariusz Szewczyk.

Wcześniej, w listopadzie ub. roku - po wniosku radiowców - na zmianę nazwy fragmentu ul. Ludwika Krzywickiego zgodę wyrazili łódzcy radni. Za inicjatywę uczczenia pamięci muzyka podziękowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podkreśliła, że "w ten symboliczny sposób możemy uhonorować wyjątkową postać".

- Henryk Debich przez ponad 40 lat kierując Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi - i rozsławiając miasto w programie "Dobry wieczór, tu Łódź" - dawał mieszkańcom dozę czegoś, co w tamtych czasach było czymś unikatowym: radości, uśmiechu, fantastycznej muzyki i przede wszystkim szczerej miłości do naszego miasta - podkreśliła prezydent Łodzi.

Pamiątkowa tablicę wmurowano we frontową ścianę regionalnej rozgłośni Polskiego Radia.

Po uroczystościach, w radiowym studiu koncertowym im. Henryka Debicha, odbył się koncert muzyki filmowej i standardów jazzowych w wykonaniu zespołu "Mellow Five" oraz projekcja filmu "50 lat z batutą", dokumentującego życie i twórczość kompozytora.

Henryk Debich (ur. 18.01.1921 r. - zm. 4.07.2001 r.) był wieloletnim kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził w latach 1950-91. Razem z nią nagrał ponad 50 płyt, a także muzykę do 20 filmów. Kierowana przezeń orkiestra towarzyszyła piosenkarzom podczas festiwali m.in. w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu.

Specjalizował się w repertuarze rozrywkowym. Jako dyrygent zrealizował ponad 800 koncertów na estradzie i w filharmoniach w Polsce i za granicą. Był absolwentem Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w której następnie wykładał. Współpracował z operą, filharmonią oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.

W 1996 r. Łódzka Rozgłośnia Polskiego Radia z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej uhonorowała Debicha "Diamentową Batutą". Jego imieniem nazwano największe studio muzyczne Radia Łódź. Zmarł w wieku 80 lat w rodzinnych Pabianicach k. Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji