Artykuły

Koszalin. Marquez w BTD

Z błogosławieństwem samego pisarza i patronatem ministerstwa kultury Kolumbii oraz kolumbijskiego konsula w Polsce Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie przeniesie na scenę powieść "O miłości i innych demonach" Gabriela Garcii Marqueza [na zdjęciu].

Zadanie, jakiego podjął się BTD, jest dość karkołomne, bo choć książka nie uchodzi wśród krytyków za arcydzieło, to jednak jest trudna do przełożenia na język teatru. Z trudnym zadaniem postanowił się zmierzyć rodowity Kolumbijczyk Giovanni Castellanos, który od kilku lat mieszka i reżyseruje w Polsce.

Pomysł młodego reżysera chyba jest dobry, bo na przeniesienie napisanej w 1994 roku powieści na deski teatru zgodził się sam Gabriel Garda Marquez. - Nie widziałem go, ale rozmawiałem z nim przez telefon - opowiada Castellanos o kontaktach z literackim noblistą z 1982 roku. - To było jak rozmowa z Bogiem. Marquez jest trudno dostępny dla innych, ale przez telefon bardzo ciepły. Rozmawiał ze mną tak, jakbyśmy się doskonale znali. A co najważniejsze zgodził się na mój spektakl.

W ten sposób "O miłości i innych demonach" prawdopodobnie będzie pierwszą teatralną realizacją przygotowaną za oficjalną zgodą pisarza. Proza Marqueza trafiała już do teatru, ale tytułom towarzyszyło zastrzeżenie "według powieści" albo "na motywach" (tak m.in. "Kronikę zapowiedzianej śmierci" wystawiał Teatr Wybrzeże z Gdańska, w podobny sposób "O miłości i innych demonach" przenieśli na deski aktorzy Akademickiego Teatru Dramatycznego w Krowie).

Powieść traktuje o tragicznej miłości 36-letniego księdza Cayetana Delaury i rzekomo opętanej przez demona 12-letniej Siervy Marii de Todos los Angeles. Historia jest opisana z reporterskim nerwem - co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, że w młodości Marąuez był dziennikarzem kolumbijskiej gazety "El Espectador" - który objawia się w budowaniu trochę nierealnego klimatu, opisie nieistotnych na pozór szczegółów (stąd trudność w przeniesieniu jej na scenę). "O miłości i innych demonach" to opowieść o upadku człowieka, ale upadku odbywającym się tylko w realnym świecie. W warstwie magicznej być może bohaterowie powieści odnoszą zwycięstwo. Być może, bo tego Marquez nie ujawnia. - I właśnie te pytania bez odpowiedzi sprawiły, że sięgnąłem po tę książkę - opowiada Giovanni Castellanos. - Bo właśnie takie pytania są najciekawsze.

Sztukę Bałtycki Teatr Dramatyczny wystawi 25 marca o godzinie 19. Z uwagi na oficjalną zgodę pisarza będzie to światowa prapremiera powieści na scenie teatru. Spektakl uświetni Międzynarodowy Dzień Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji