Artykuły

Katowice. Koncert na 100-lecie urodzin Edwarda Czernego

Noworocznym koncertem Filharmonia Śląska w Katowicach zainauguruje tegoroczne obchody 100. rocznicy urodzin kompozytora Edwarda Czernego. W sobotę jego najsłynniejsze utwory wykonają śląscy filharmonicy m.in. z towarzyszeniem góralskich instrumentalistów.

Edward Czerny (1917-2003) to pochodzący ze Śląska kompozytor, dyrygent, aranżer, multiinstrumentalista. Uważany jest za twórcę polskiej powojennej muzyki rozrywkowej i prekursora polskiej, jazzowej muzyki orkiestrowej drugiej połowy XX w. Nazywany jest ojcem ery polskiego swingu.

Z okazji przypadającej w czerwcu tego roku 100. rocznicy urodzin Czernego Filharmonia Śląska w Katowicach wraz z fundacją jego imienia poświęciła mu tradycyjny koncert noworoczny. W sobotę muzycy wykonają najpopularniejsze utwory bądź opracowania Czernego m.in. uwerturę koncertową "Ein bunter Abend", fokstrot symfoniczny "Wesoła wiadomość", "Graj, Sabało", "Parafrazę na tematy góralskie" czy "Glenn Miller Potpourri".

Melomani usłyszą je w wykonaniu śląskich filharmoników pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka z towarzyszeniem wokalistki Anny Serafińskiej, pianisty Wojciecha Groborza oraz góralskich skrzypków Jana Karpiela Bułecki (na koncercie zagra na złóbcokach - instrumencie ludowym górali podhalańskich) i Dawida Czernika.

Urodzony w Zabrzu Edward Czerny pisał muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową w różnych stylach i na różne składy: symfoniczne, dęte, big band oraz zespoły łączone: orkiestrę symfoniczną i big band, orkiestrę dętą z kwintetem czy orkiestrę kameralną z big bandem. Należy do grona polskich kompozytorów, którzy stworzyli własny, rozpoznawalny styl. Nagradzany był na międzynarodowych konkursach i festiwalach m.in. w Nowym Jorku, Monachium, Londynie i Wiedniu.

Czerny był dyrygentem Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia - zespołu przez kilka dziesięcioleci bardzo modnego i popularnego wśród szerokich kręgów odbiorców w Polsce i za granicą. Szefując przez lata, nadał mu określony styl i charakter. Pod jego dyrekcją orkiestra nagrała około 2 tys. melodii i piosenek dla radia, a kilkaset tytułów utrwalono na płytach.

W 1979 r. z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Komitet Papieski zamówił u Edwarda Czernego opracowanie pieśni "Boże coś Polskę".

Od 1981 r. Czerny przebywał za granicą, gdzie nie zaprzestał komponowania. Zmarł w 2003 r. w wieku 85 lat w Salzgitter w Dolnej Saksonii.

W 2004 r. powstała Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego, która zajmuje się wydawaniem jego dzieł, archiwizacją i popularyzacją dorobku. Od dwunastu lat organizowany jest rokrocznie Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji