Artykuły

Zachwycił debiutant, rozczarowały władze

Premiera Don Pasquale to największe krakowskie wydarzenie mijającego roku w muzyce poważnej. Największy zawód to brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Ranking Mateusza Borkowskiego w „Dzienniku Polskim”.

1. Wydarzenie: Don Pasquale w reż. Jerzego Stuhra w Operze Krakowskiej

Wszystko za sprawą świetnie zrealizowanej, o dziwo tradycyjnej, inscenizacji opery komicznej Donizettiego. Dawno nie widziałem na krakowskiej scenie spektaklu tak równego, dopracowanego muzycznie i wizualnie, pełnego lekkości. No i duży plus za wybitne role Mariusza Kwietnia, Grzegorza Szostaka i Andrzeja Lamperta. Mam nadzieję, że debiutujący w operze Jerzy Stuhr na dłużej zatrzyma się przy tym gatunku.

2. Wydarzenie: 12. Festiwal Muzyki Polskiej

Zarówno pod względem repertuarowym, jak i wykonawczym, tę edycję uważam za najlepszą z dotychczasowych. W dużej mierze poświęcona była zapomnianej twórczości księcia Józefa Michała Poniatowskiego, dzięki czemu po raz pierwszy mogliśmy posłuchać jego opery Don Desiderio. Perełką była też gala operowa „Poniatowski Rediscovered”, na której błyszczała sopranistka Joanna Woś.

3. Płyta: Giovanni Battista Pergolesi: Adriano in Siria, soliści, Capella Cracoviensis, wyd. Decca

Po wykonaniu dzieła w wersalskiej Opéra Royal, Capella Cracoviensis zrobiła nie lada prezent wszystkim melomanom, wydając swoją pierwszą płytę nagraną dla prestiżowej londyńskiej wytwórni Decca. Dzięki temu nagraniu Capella trafiła do czołówki zespołów muzyki dawnej w Europie.

4. Wydarzenie: 2. edycja Kromer Festival w Bieczu

Przez cztery dni sierpnia pięciotysięczny Biecz, nazywany „polskim Carcasonne”, zamienił się w stolicę muzyki dawnej. Zaproszenie Filipa Berkowicza przyjęły gwiazdy wykonawstwa historycznego, które wystąpiły dla bieckiej publiczności: m.in. kataloński kontratenor Xavier Sabata, Graindelavoix, niemiecki klawesynista Andreas Staier.

5. Wydarzenie: Edita Gruberová w ICE Kraków

Obchodząca 23 grudnia 70. urodziny słowacka królowa bel canta wystąpiła we wrześniu w Centrum Kongresowym w ramach cyklu ICE Classic. Artystce towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Petera Valentovica. Światowej sławy primadonna zaprezentowała mistrzowską formę, czarując słuchaczy głosem, kulturą wokalną i dbałością o najmniejszy detal.

6. Wydarzenie: 13. Misteria Paschalia

Trzynasta edycja była ostatnią zorganizowaną przez Filipa Berkowicza. W pamięć zapadły przede wszystkim trzy koncerty: Requiem Mozarta w wykonaniu Les Musiciens du Louvre i chóru kameralnego Palau de la Musica Catalana pod wodzą Marka Minkowskiego, Stabat Mater Agostina Stefanniego oraz wykonane na finał oratorium Baltazar G. F. Händla zaprezentowane przez Accademię Bizantinę i Capellę Cracoviensis pod batutą Ottavio Dantone.

7. Wydarzenie: Beethoven extreme w ICE Kraków

Capella Cracoviensis postawiła sobie karkołomne i ryzykowne zadanie, które zakończyło się wielkim sukcesem. 27 sierpnia orkiestra wykonała wszystkie 9 symfonii Ludwiga van Beethovena.

8. Wydarzenie: Koncert Adama Bałdycha i NDR Big-Band

Za sprawą genialnego polskiego skrzypka, który wystąpił z jednym z najlepszych europejskich big bandów jazzowych, jazz zawitał do Filharmonii Krakowskiej. Brzmienia blachy i skrzypiec jazzowych porwały krakowskich melomanów.

9. Wydarzenie: Inauguracja 72. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

Mistrzowsko wykonany przez kanadyjskiego pianistę Alaina Lefvre'a Koncert fortepianowy F-dur George'a Gershwina był fajerwerkiem wieczoru. Świetnie wypadł też Andrzej Lampert w Harnasiach Karola Szymanowskiego.

10. Płyta: Fryderyk Chopin „Piano Concertos”, Szymon Nehring, Jurek Dybał, Krzysztof Penderecki, Sinfonietta Cracovia, DUX

Na swojej drugiej płycie finalista Konkursu Chopinowskiego postanowił zaprezentować tym razem oba koncerty Chopina. 21-letniemu pianiście towarzyszy Sinfonietta Cracovia pod kierunkiem Jurka Dybała i samego Krzysztofa Pendereckiego.

Rozczarowanie:

Mijają lata, zmieniają się rządy centralne i samorządowe, ale ta kwestia pozostaje bez zmian. Chodzi oczywiście o nowoczesną salę koncertową, której Kraków nie posiada, a która stałaby się siedzibą dla Filharmonii Krakowskiej i miejskich orkiestr: Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. Ze spraw czysto muzycznych, rozczarował mnie brak reprezentantów Krakowa w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji