Artykuły

Kraków. Projekcje legendarnych spektakli Starego

Projekcją telewizyjnego zapisu "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy Stary Teatr w Krakowie rozpoczął cykl spotkań z dziełami, które tworzyły legendę tej sceny. Projekcje i spotkania z twórcami przedstawień będą się odbywać co miesiąc.

Legendę Starego Teatru tworzyli reżyserzy, aktorzy, podejmowane do realizacji dzieła, które w trudnych dla Polski czasach niosły otuchę, prowokowały do licznych, często trudnych dyskusji.

Jednym z takich dzieł była na pewno "Noc listopadowa". Andrzej Wajda, uważający Wyspiańskiego za artystę w kulturze europejskiej niedocenianego, wystawił "Wesele ". Filmowa wersja "Wesela" z 1973 roku i sukces, jaki odniosła, podsunął Andrzejowi Wajdzie pomysł realizacji "Nocy listopadowej". Po wystawieniu spektaklu w Starym Teatrze, wykorzystując miejsca akcji wskazane przez samego autora w dramacie, czyli warszawskie Łazienki, Belweder, park, zrealizował "Noc listopadową". Wielu widzów miało możliwość obejrzeć go po raz pierwszy.

"Takich zapisów zostało wiele. W najbliższym czasie przypomniane zostaną "Matka" Witkacego, "Wyzwolenie", niektóre ze wcześniejszych przedstawień Krystiana Lupy, czy telewizyjna wersja spektaklu "Z biegiem lat, z biegiem dni".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji