Artykuły

Spektakl przeniesiony na radiową antenę

Przed nami finał konkursu „Transfer 2016”. Już po raz drugi usłyszymy w Radiu Kraków najlepszy zdaniem członków kapituły spektakl minionego sezonu. W tym roku za taki uznano Wszystko o mojej matce Michała Borczucha, zrealizowany w Łaźni Nowej. Premiera na antenie dziś o godz. 21.05.

„Transfer 2016 — spektakl sezonu w Radiu Kraków” to druga odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłania najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie realizowany jest w formie radiowego słuchowiska. — „Jest coś ciekawego w szukaniu nowego języka dla spektaklu. Chciałbym, aby to «przeniesienie» nie było kompromisem a znalezieniem nowej drogi do opowiedzenia tego spektaklu i tej historii” — mówi Michał Borczuch, reżyser nagrodzonego spektaklu, który usłyszymy na antenie Radia Kraków dziś o godz. 21.05.

Wszystko o mojej matce to osobista historia reżysera Michała Borczucha i aktora Krzysztofa Zarzeckiego. Obaj przyjaźnią się od lat, obaj wcześnie stracili matki. Jeden gdy miał siedem lat, drugi — gdy zdawał maturę. Spektakl, którego tytuł został zapożyczony od jednego z najważniejszych filmów hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara, jest próbą opowiedzenia o doświadczeniu straty, ale i o powikłanej ludzkiej pamięci.

Warto zaznaczyć, że krakowska rozgłośnia to dziś jedna z nielicznych anten, które wciąż produkują własne słuchowiska radiowe. Ma na koncie takie realizacje, jak m.in. Dumanowski, Lord Kantor, Wesele, Hejt Radio.

— „Ogromne zainteresowanie małopolskich i krakowskich scen teatralnych udziałem w naszym radiowym «Transferze» pokazuje, że radio jako medium ma ciągle bardzo wiele do zaoferowania. A my w Radiu Kraków mamy szczególne ambicje, aby być nie tylko pośrednikiem i recenzentem, ale też inicjatorem i aktywnym uczestnikiem ważnych lokalnie, kulturalnych czy społecznych projektów i wydarzeń” — zaznacza Przemysław Bolechowski, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji