Artykuły

Warszawa. Czytanie listów Zofii i Kazimierza Moczarskich

8 grudnia Teatr Polski zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Listy w Polskim". Tym razem odbędzie się czytanie listów Zofii i Kazimierza Moczarskich.

Czytają: Afrodyta Weselak, Karol Jasiński (gościnnie).

Kazimierz Moczarski (1907-1975) - dziennikarz, kapitan Armii Krajowej, autor wstrząsających "Rozmów z katem", w których zrelacjonował oczekiwanie na wykonanie wyroku śmierci w jednej celi więziennej z generałem SS, Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, i Zofia Moczarska, z domu Płoska (1919-1977) - dziennikarka, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, wzięli ślub 31 lipca 1939 roku. Po miesiącu wybuchła II wojna światowa, oboje więc - 20-latka i 32-latek - włączyli się w walkę o wolność swojej Polski.

W sierpniu 1945 roku Moczarski zostaje aresztowany, skazany najpierw na 10 lat odsiadki, potem na śmierć, który to wyrok zamieniono mu na dożywotnie więzienie. Na wolność wychodzi dopiero po 11 latach, w kwietniu 1956 roku. Zofię Moczarską aresztowano w roku 1949 - wcześniej przez 4 lata bezskutecznie zabiegała o uwolnienie męża. Po trzech latach śledztwa została skazana i pozostawała w więzieniach do 1955 roku.

Kazimierz do Zofii:

Piszesz mi, że Cię moje listy miłosne podtrzymują. Jeśli tak jest, to musisz sobie stworzyć z tych moich uczciwych uczuć nienaruszalną przystań. Przystań, gdzie nie ma mowy niemożliwych możliwości. Chcę, żebyś miała z mojego serca, mojego całkowitego oddania, granitowy schron i stalowy fundament psychiczny.

Zofia do Kazimierza:

Staram się nie myśleć o innych sprawach, tylko tych najcodzienniejszych, więc nie dziw się, że moje listy są takie "żonkosiowate". Czy masz skarpetki? Czy bardzo mnie kochasz? Czy wiesz i wierzysz w przyszłość swoją i moją? Czy chodzisz na spacer? Mnie powietrze męczy i ogłupia. Kocie Mój, to dopiero pierwsze tygodnie, ale bądź pewien, że Twoja Żona odzyska dawne siły i energię, bo chce żyć, bo ma Ciebie.

Do wysłuchania lektury świadectwa "miłości silniejszej niż śmierć", w cyklu "Listy w Polskim", zapraszamy 8 grudnia na Scenę Kameralną Teatru Polskiego.

Bilety w cenie 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji