Artykuły

Świetny Festiwal Nowego Teatru. Dziwna decyzja jury: nie wybrano najlepszego spektaklu

Joanna Puzyna-Chojka, dyrektor programowy Festiwalu Nowego Teatru, zaprosiła do Rzeszowa siedem bardzo dobrych spektakli. Świetnie wywiązała się ze swojego zadania. Jurorzy mieli inne zadanie: wybrać najlepszy spośród najlepszych, creme de la creme nowego teatru. Nie udało im się to, nie przyznali nagrody dla najlepszego spektaklu z powodu "wyrównanego poziomu", nagrodami w innych kategoriach obdzielili wszystkie konkursowe przedstawienia - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.

3. edycja Festiwalu Nowego Teatru zakończyła się w sobotę. Przez cały tydzień widzowie w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie mogli oglądać spektakle wybrane przez Joannę Puzynę-Chojkę, dyrektorkę programową, z repertuarów najlepszych teatrów w Polsce.

Wyboru dokonała m.in. nasłuchując wiodących tematów we współczesnym teatrze. - W tej chwili takim dominującym wątkiem są wizje podszyte zbiorowymi lękami i przeczuciem końca, nasilającym się wraz z eskalacją ideologicznych radykalizmów i falą uchodźców napływających do Europy - tłumaczyła Joanna Puzyna-Chojka. Przede wszystkim jednak podkreślała, że podstawowym kryterium doboru spektakli była ich jakość artystyczna, połączona z oryginalnością zaproponowanego przez twórców języka. Swoje zadanie wykonała znakomicie, rzeszowianie mieli okazję zobaczyć gorące, szeroko dyskutowane premiery w polskim teatrze, a jednocześnie podziwiać znakomite realizacje i kreacje aktorskie.

Spektakle oceniali jurorzy - grupa młodych twórców i artystów: Maria Spiss - przewodnicząca, Małgorzata Warsicka, Kuba Falkowski, Piotr Woroniec Jr oraz Martyna Kasprzak, sekretarz. W sobotę, późnym wieczorem ogłosili werdykt i okazało się, że nie udało im się wybrać najlepszego spektaklu. Najczęściej brak nagrody oznacza w konkursach to, że żadna z propozycji nie spełniła oczekiwań jurorów. W tym przypadku jurorzy uzasadnili brak wyboru "bardzo wyrównanym poziomem wszystkich przedstawień konkursowych". Ale przecież właśnie takie było założenie twórców festiwalu: aby poziom wszystkich zaproszonych spektakli był wyrównany, na wysokim poziomie.

Zadanie jurorów miało polegać na wyłonieniu najlepszego z najlepszych. Sądząc po pozostałych przyznanych nagrodach - faworytów nie brakowało: podobał się "Wróg ludu" w reż. Jana Klaty - przedstawienie otrzymało aż trzy nagrody: za muzykę i dla odtwórców dwóch głównych ról. Konkurentem mogła być "Krwi na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry" w reż. Anji Sušy, nagrodę przyznano wszystkim wykonawcom spektaklu.

Zabrakło ostrej dyskusji, wojny na argumenty, zdecydowania, odwagi? Jurorzy postanowili za to usatysfakcjonować wszystkich uczestników festiwalu, przyznając przynajmniej jedną nagrodę każdemu z konkursowych spektakli.

Być może organizatorzy festiwalu powinni w przyszłości pomyśleć o nagrodzie publiczności, aby widzowie mieli okazję wypowiedzieć własne zdanie.

**

Werdykt Jury 55. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych - 03. Festiwalu Nowego Teatru Rzeszów 18-26 listopada 2016

Jury trzeciego Festiwalu Nowego Teatru w składzie: Maria Spiss - przewodnicząca, Małgorzata Warsicka, Kuba Falkowski, Piotr Woroniec Jr oraz Martyna Kasprzak - sekretarz jury po zobaczeniu w dniach 18-26 listopada 2016 roku siedmiu konkursowych spektakli: "Wróg ludu" Henryka Ibsena w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą" Szymona Bogacza i Zuzanny Bućko wg Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w reż. Julii Mark z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, "Samotność pól bawełnianych" Bernarda-Marie Koltesa w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Krew na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry" Rainera Wernera Fassbindera w reż. Anji Sušy z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, "Pogorzelisko" Wajdiego Mouawada w reż. Cezarego Ibera z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Być jak dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem mundur" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Harper" Simona Stephensa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,

postanowiło przyznać następujące nagrody:

- Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Moniki Frajczyk za rolę Petry w spektaklu "Wróg ludu";

- Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000 zł dla Rafała Kosowskiego za rolę Dr Strangelove/Prezydent;

- Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Wojtka Warzywody za projekcje wideo w spektaklu "Pogorzelisko";

- Wyróżnienie dla twórcy w wysokości 1000 zł dla Roberta Piernikowskiego za muzykę w spektaklu "Wróg ludu";

- Wyróżnienie dla twórców w wysokości 1000 zł dla zespołu The Natural Born Chillers za muzykę w spektaklu "Samotność pól bawełnianych";

- Nagrodę indywidualną w wysokości 3000 zł dla Juliusza Chrząstowskiego za wyraziste i odważne prowadzenie roli Doktora Tomasa Stockmanna;

- Nagrodę główną dla osobowości artystycznej w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł dla Justyny Elminowskiej za ujmującą i konsekwentną wizję plastyczną spektaklu "Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą";

- Nagrodę Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego dla młodego twórcy w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł Magdzie Grąziowskiej za autentyczną i głęboką kreację aktorską Harper Regan.

- Ze względu na bardzo wyrównany poziom wszystkich przedstawień konkursowych, Jury postanowiło nie przyznawać Nagrody dla najlepszego spektaklu.

- Jury ustanowiło Nagrodę dla zespołu w postaci statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 10 000 zł dla wykonawców "Krwi na kocim gardle czyli Marilyn Monroe kontra wampiry" za poszukiwanie nowych form ekspresji aktorskich, inteligentną interakcyjność z widzem oraz siłę zespołowości przy jednoczesnej umiejętności tworzenia wyrazistych kreacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji