Artykuły

Śliczne przedstawienie w Baju

Recenzentów wystawianej w Teatrze "Baj" sztuki K. Jeżewskiej "O Jaśku Złotniku i o burmistrzance" było dwóch, choć mieścili się doskonale na jed­nym krześle. W czasie przedstawienia - zamiast bacznie obserwować grę aktorów i notować sobie uwagi - zachowywali się jak inni widzowie: wybuchali głośnym śmiechem, kiedy na scenie zwierzęta wal­czyły z prześladowcami Jaśka i milkli w przerażeniu, gdy Jaśkowi groziła śmierć.

Dyskusja na temat przedstawienia toczyła się jeszcze przy kolacji, a nawet już po położeniu się do łóżeczek. Zdania były zgodne: najśliczniejsze były zwierza­ki; nie podobała się druga odsłona (Bron­ka i średniowieczne przekupki), bo "nie można zrozumieć o czym mówią". Proble­my, które wzbudziły wątpliwości: jaki głos miała syrena po oddaniu swojego głosu Bronce oraz czy Jasiek ożeni się z Bronką. Zdanie ogólne: przedstawienie "w dechę".

Obecna na przedstawieniu "eskorta" re­cenzentów bawiła się niegorzej od małych widzów. Lalki i dekoracje wykonane przez Ali Bunscha były tak śliczne, że patrząc na nie z żalem myślało się o zabawkach sprzedawanych w sklepach. Warto byłoby aby producenci zabawek zoba­czyli w "Baju" misia o przemiłym, tro­chę zafrasowanym pyszczku, figlarnego koziołka czy lwa z białego barchanu. Kro­kodyl ze złoconej blachy, bazyliszek błys­kający krwawym okiem, groźny wodnik obrośnięty wodorostami, a przede wszyst­kim urocza syrena o złotych włosach i powiewne boginki tańczące w blasku zmieniających się świateł - pozostają w pamięci nie tylko dzieci. Muzyka J. Wa­sowskiego - specjalnie ładna w momencie tańca boginek, niezbyt jest udana w piosence, której w przerwie uczyli się ma­li widzowie; w dodatku słowa piosenki są niezrozumiale dla dzieci.

Do autorki sztuki można mięć żal o nie­równy poziom bajki: niektóre sceny, omówione archaicznym językiem są zbyt trudne dla 7-8-letnich dzieci, inne są do­stępne dla przedszkolaków.

W sumie można się jednak zgodzić z małymi recenzentami co do oceny przed­stawienia: "w dechę".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji