Artykuły

Toruń. "Dobroć, nasza dobroć" na 25-lecie Teatru Wiczy

W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Teatru Wiczy, 26 listopada o godz. 18 w sali kameralnej w CKK Jordanki w Toruniu, odbędzie się spektakl "Dobroć nasza dobroć" wg scenariusza i w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

To 11 listopada 1991 roku przygotowaliśmy pierwszy program artystyczny uświetniający Dzień Niepodległości. Była to jedna z pierwszych takich uroczystości w Polsce. Nasza odbyła się w Brodnicy, mieście, z którego pochodzimy. Od 1997 roku związani jesteśmy, byliśmy, z Toruniem. Tu trudno o jednoznaczne stwierdzenie. Przez pierwsze trzynaście lat naszej toruńskiej obecności czuliśmy się mocno zaangażowani w życie kulturalne miasta. Zawsze naszym celem było mówienie pełnym głosem o społeczeństwie, którego jesteśmy częścią. Przekonani, że dzięki temu, będziemy lepsi. Teraz spotykamy się po kilku latach przerwy w tworzeniu nowych przedstawień. Przez ten czas graliśmy to tu, to tam, dogrywaliśmy istniejące spektakle, często żegnając się już na zawsze. 25 lat jednak zobowiązuje, albo do domknięcia istotnej karty w naszym, nie tylko artystycznym, życiu, albo do otworzenia nowej. Podczas wieczoru z okazji 25-lecia zaprezentujemy etap pracy nad najnowszym tekstem Wiczy pt.: "Dobroć, nasza dobroć".

Akcja "Dobroci..." rozgrywa się na weselu, na ósmym piętrze wieżowca. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno. Nim przyjedzie policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów, oglądają telewizję. Impreza, jak impreza, rozkręca się...

***

Autor:

Romuald Wicza-Pokojski

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, twórca i założyciel Teatru Wiczy, Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Reżyserował m.in. w Baju Pomorskim w Toruniu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

--

Aktorzy:

Radosław Garncarek

absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000-2012 aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Był reżyserem międzynarodowego spektaklu Dictat zrealizowanego w ramach europejskiego projektu Kultura 2012-2013 przez artystów z Włoch, Hiszpanii i Polski.

--

Zofia Nather

kształcenie rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Członkini Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists. Od 2012 roku w Trójmieście, współpracuje m.in. z gdańskim Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO w Sopocie.

--

Radosław Smużny

Absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 15 lat związany z Teatrem Wiczy. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Miejskim Teatrem Miniatura oraz Instytutem B61. Ma za sobą udział w dwóch hollywoodzkich produkcjach Petera Weira "Master bärskriget". Współtworzy grupę performerską SAMOTATA. Nagrodzony tytułami "Człowiek Roku", "Ośmiu Wspaniałych". otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest.

--

Krystian Wieczyński

Zdał egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich. Od 25 lat współtworzy Teatr Wiczy. Instruktor ds. teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, a obecnie z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Laureat m. in.: Nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu animacji kulturalnej, stypendysta Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie cyrku, otrzymał Flisaka Festiwalu Tofifest, laureat Krawata Kultury portalu Kulturalny Toruń.

***

Obchody 25. rocznicy powstania Teatru Wiczy.

26 listopada 2016 o godzinie 18.00

Toruń, CKK Jordanki - sala kameralna

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji