Artykuły

Gdańsk. Jubileuszowo w Teatrze Wybrzeże

70 lat w Trójmieście! 50 lat na Targu Węglowym! Wybrzeże gra dla Pomorza! W Teatrze Wybrzeże trwa jubileuszowy sezon artystyczny 2016/2017.

W najbliższą niedzielę, 20 listopada 2016 roku mija 70 lat od inauguracji działalności Teatru Wybrzeże prapremierą sztuki Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea" w reżyserii Iwo Galla (na zdjęciu wraz z zespołem).

Premiera ta odbyła się w przystosowanym naprędce na potrzeby teatru budynku, tzw. stodole przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Spektakl został zaprezentowany 30 razy i obejrzało go ponad 12 tysięcy widzów. Zapraszamy Państwa do przeczytania wspomnień Iwo Galla oraz recenzji spektaklu.

Ale to nie wszystko! Widzów niedzielnego "Seansu", "Kto się boi Virginii Woolf?" i spektaklu "Skrzynka P@ndory" zapraszamy na jubileuszową lampkę wina i urodzinowy tort.

Zapraszamy również do składania Teatrowi Wybrzeże życzeń urodzinowych w jubileuszowej księdze, która od 20 listopada aż do końca sezonu będzie wyeksponowana we foyer Dużej Sceny.

Do zobaczenia w sezonie jubileuszowym 2016/2017!

O HOMERZE I ORCHIDEI

"Pochwała należy się przede wszystkim zespołowi, jako całości po mistrzowsku prowadzonej przez reżysera. Cały ten zespół przepięknie, nie tylko z ekspresją wypowiada poetyckie słowo - jest to rzadkością w Polsce. Sam czar tego słowa zdolen by był oddziaływać. W połączeniu z niezrównanym pięknem tła plastycznego, z nastrojem muzycznym, rolą światła, przemyślaną grą indywidualną, grupową i całym zespołem - słowo poetyckie dramatu Gaycego wrażało się do głębi wszystkich czujących serc."

Edmund Misiołek, Dziennik Bałtycki (fragment recenzji z 21 listopada 1946 roku)

Iwo Gall o prapremierze spektaklu: "Prac remontowych prawie się nie prze­rywało, a mimo to próby szły z pełnym zapałem i pasją i nawet nie słyszeliśmy młotów czy pił przykrawających klepki parkietowe, bo spalała nas sztuka i wykańczanie upragnionego naszego warsztatu.I chociaż zimno było w tym nie wykończonym budynku teatralnym, to jednak akto­rzy nie dali za wygrane i w cienkich tkaninach ubiorów greckich, na nagie ciała wdzianych, sini, skostniali z zimna, próbowali z taką powagą, że w całej tej, jak mówiłem, fabryce, zapanowała nikomu nie narzucona cisza. Pod ścianami sceny widziało się zatrzymanych w ruchu w toku pracy zasłuchanych majstrów i robotników. Prawda sztuki zabierała dla siebie całą ich uwagę. Takie, mniej więcej, bywały nastroje tych ostatnich prób. Doczekaliśmy się wreszcie premiery! 19 listopada 1946 r. przyjechał z Kra­kowa Tadeusz Kudliński, który zgodził się wy­głosić przemówienie na otwarcie Teatru Wy­brzeże w Gdyni. Premiera HOMERA I ORCHIDEI Tadeusza Gajcy-Topornickiego przyjęta była bar­dzo dobrze."

Tadeusz Gajcy

Homer i Orchidea

Reżyseria: Iwo Gall

Scenografia: Stanisław Łuckiewicz

Muzyka: Eugeniusz Dziewulski

Obsada: Homer - Maciej Maciejewski, Orchidea - Zofia Perczyńska, Ojciec - Roman Stankiewicz, Hippiasz - Bronisław Pawlik, Chilon - Konrad Łaszewski, Medon - Mieczysław Górkiewicz, Echefron - Ryszard Mucha [Ryszard Barycz], Naksos - Jerzy Ćwikliński, Eurykleja - Maria Bogurska, Eutyfron - Witold Kałuski, Diodor - Ludwik Benoit, Adrastos - Włodzimierz Kwaskowski, Kreuza - Izabela Wilczyńska, Polidos - Ludwik Wytysiński, Argea - Zofia Ankwicz, Lykos - Jerzy Szpunar, Tekmessa - Aniela Świderska, Tłum rybaczek i rybaków - Celina Bartyzel, Anna Jarecka, Jadwiga Karczewska, Renata Kossobudzka, Ewa Krasiejko, Barbara Krafftówna, Hanna Sewer, Janina Szydłowska, Magdalena Zbyszewska, Leon Górecki, Anatol Kobyliński, Jan Romaniuk, Prelegent - Tadeusz Kudliński

Prapremiera: 20 listopada 1946 Teatr Miejski Gdynia, 30 przedstawień

JUBILEUSZOWA PROMOCJA

Drodzy widzowie, w najbliższą niedzielę w dniu 70 rocznicy inauguracji działalności Teatru Wybrzeże mogą Państwo zakupić 4 bilety w promocyjnej cenie 25 zł każdy na dowolnie wybrany spektakl z naszego repertuaru. Promocja nie łączy się z innymi zniżkami, nie dotyczy spektakli sylwestrowych i przysługuje widzom, którzy zakupią bilety wyłącznie w kasach teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji