Artykuły

W łóżku z Alicją

"Alicja..." to swobodna fanta­zja dramatyczna napisana w oparciu o życie prawdziwej osoby - Alicji James (1848-1892), siostry Williama i Henry`ego Jamesów. Pierwszy był wybitnym amerykańskim psycho­logiem, drugi znakomitym pisa­rzem. Ich siostra we wczesnej młodości popadła w depresję, chciała popełnić samobójstwo...

W końcu wyjechała do Londynu i tam, w wynajętym przez jedne­go z braci mieszkaniu, pozostała w łóżku, pisząc pamiętnik, aż do śmierci w wieku 43 lat. Mimo swoich niepospolitych zdolności nigdy nie zrobiła kariery. Czy dla­tego, że była kobietą?

Akcja sztuki rozgrywa się w 1890 roku. Alicja leżąc w łóżku błądzi pamięcią we własnej przeszłości, przerażona własnymi my­ślami, wręcz psychicznie sparali­żowana. Świadomie rezygnując z czynnego życia zastępuje je fikcją i marzeniami. Śniąc na jawie, upodabnia się do innej Alicji - ma­łej dziewczynki, która we śnie znalazła się w Krainie Czarów.

Nie przypadkiem więc główna scena utworu Susan Sonntag przypomina szaloną herbatkę u Kapelusznika z książki Lewisa Carrola. Gośćmi Alicji James są zaproszone zza grobu dwie słyn­ne Amerykanki: Małgorzata Ful­ler (pisarka) i Emily Dickinson (poetka). Odwiedzają ją również dwie postaci fikcyjne: Mirta z ba­letu "Giselle" oraz Kundry z "Parsifala". "Alicja w łóżku" jest sztuką o kobiecej rozpaczy i gniewie.

O zwycięstwie wyobra­źni nad rzeczywistością psychicznego więzie­nia. Okazuje się jed­nak, że zwycięstwo wy­obraźni to za mało...

W spektaklu wyreży­serowanym przez Wie­sława Górskiego zo­baczymy: Małgorzatę Witkowską, Krystynę Bartkiewicz, Andrzeja Stendela, Czesława Lasotę, Piotra Sicińskiego, Wandę Ostrow­ską, Romę Warmus, Magdalenę Woźniak, Aleftynę Gościmską i Sabinę Studzińską. Początek przedstawienia dzisiaj i jutro o godzi­nie 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji