Artykuły

Alicja w łóżku

Jutro w bydgoskim Teatrze Polskim rozpoczyna się II edycja przeglądu sztuk "Kobiety i... Kobiety". Przegląd zainauguruje polska prapremiera sztuki Susan Sonntag "Alicja w łóżku" w reżyserii Wiesława Górskiego.

"Alicja..." to swobodna fantazja dra­matyczna napisana w oparciu o życie prawdziwej osoby - Alicji James (1848-1892), siostry Wiliama i Henry Jame­sów. Pierwszy był wybitnym amery­kańskim psychologiem, drugi znako­mitym pisarzem. Ich siostra we wcze­snej młodości popadła w depresję, chciała popełnić samobójstwo...

W końcu wyjechała do Londynu i tam, w wynajętym przez jednego z braci mieszkaniu, pozostała w łóżku, pisząc pamiętnik, aż do śmierci w wieku 43 lat. Mimo swoich niepospolitych zdol­ności nigdy nie zrobiła kariery. Czy dla­tego, że była kobietą?

Akcja sztuki rozgrywa się w 1890 roku. Alicja leżąc w łóżku błądzi pamięcią we własnej przeszłości, przerażona własnymi myślami, wręcz psychicznie sparaliżowana. Świadomie rezygnując z czynnego życia zastępuje je fikcją i marzeniami. Śniąc na jawie upodab­nia się do innej Alicji - małej dziewczyn­ki, która we śnie znalazła się w Krainie Czarów.

Nie przypadkiem więc główna sce­na utworu Susan Sonntag przypomina szaloną herbatkę u Kapelusznika z książki Lewisa Carrola. Gośćmi Alicji James są zaproszone zza grobu dwie słynne Amerykanki: Małgorzata Fuller (pisarka) i Emily Dickinson (poetka). Odwiedzają ją również dwie postaci fik­cyjne: Mirta z baletu "Giselle" oraz Kundry z "Parsifala". "Alicja w łóżku" jest sztuką o kobiecej rozpaczy i gniewie. O zwycięstwie wyobraźni nad rzeczy­wistością psychicznego więzienia. Okazuje się jednak, że zwycięstwo wy­obraźni to za mało...

W spektaklu wyreżyserowanym przez Wiesława Górskiego zoba­czymy: Małgorzatę Witkowską, Krystynę Bartkiewicz, Andrzeja Stendela, Czesława Lasotę, Piotra Sicińskiego, Wandę Ostrowską, Romę Warmus, Magdalenę Wo­źniak, Aleftynę Gościmską i Sabi­nę Studzińską. Początek przedsta­wienia o godz. 19.

Premierze i otwarciu przeglądu to­warzyszyć będzie wernisaż Anny Drejas - wystawa jej malarstwa będzie prezentowana w Galerii Teatralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji