Artykuły

Chorzów. Pogrzeb Jerzego Cnoty

Pogrzeb aktora Jerzego Cnoty, który zmarł w mijającym tygodniu, odbędzie się 16 listopada w Chorzowie. Spocznie na cmentarzu parafii Najświętszej Marii Panny przy ul. Granicznej.

Pochodzący ze Śląska aktor filmowy i telewizyjny znany z takich obrazów jak "Janosik", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" czy "Miś" odszedł po długiej i ciężkiej chorobie.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Potem jego rodzina przeniosła się do Chorzowa, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. Tu do dziś mieszka jego siostra. Cnota skończył potem filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim i eksternistycznie warszawską PWST.

Jeszcze w czasie studiów występował w teatrach studenckich i Piwnicy pod Baranami. W 1969 i 1971 roku zagrał w dwóch śląskich filmach Kazimierza Kutza - "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie". Wybrane sceny obu filmów kręcono m. in. w Świętochłowicach. Od tego momentu grywał nie tylko role drugoplanowe i epizodyczne, ale także takie, które zapisywały się w pamięci widzów.

Był jednym ze zbójników w "Janosiku", autostopowiczem w "Podróży za jeden uśmiech", pasażerem autobusu w "Niespotykanie spokojnym człowieku", pracownikiem kotłowni w "Misiu" czy przewoźnikiem po Dnieprze w "Ogniem i mieczem". W ostatnich latach widzowie kojarzyli Cnotę jako emeryta Tadeusza Kopcińskiego w telewizyjnym "Świecie według Kiepskich".

Aktor od wielu lat mieszkał w Chorzowie. W 2009 roku otrzymał nagrodę prezydenta tego miasta w dziedzinie kultury. Miesiąc temu na ulicy Wolności odsłonięto mural z jego podobizną. 17 października obchodził 74 urodziny.

- Samopoczucie pana Jerzego jest dobre, ale jest osłabiony, wciąż ma problemy z chodzeniem - mówi wówczas Jerzy Ławniczak, który odwiedził aktora w tym szczególnym dniu. Jak dodał, aktora bardzo zasmuciła wiadomość o śmierci kolegi z planu, Andrzeja Kopiczyńskiego.

Jerzy Cnota spocznie na cmentarzu parafii Najświętszej Marii Panny przy ul. Granicznej 16 listopada. Początek ceremonii wyznaczono na godz. 11. Przy ul. Granicznej pochowany jest także Gerard Cieslik (29.04.1927-03.11.2013), legendarny piłkarz reprezentacji i chorzowskiego Ruchu, w którym grał przez całe życie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji