Artykuły

Białystok. "Czarodziejska góra" w Lalkach

Słynna opowieść o przemijaniu, chorobie i moralności zawita na teatralne deski. "Czarodziejska góra" to najnowsza wspólna produkcja Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Malabar Hotel, które specjalizują się w teatrze formy.

- Z pewną bezczelnością bierzemy się za tak duże tematy, bo lubimy takie wyzwania. Dobrze się stało, że wzięła się za to ekipa niemiecka, bo ci twórcy na pewno lepiej czują tę literaturę - mówi Marcin Bartnikowski, który nie tylko gra w spektaklu, ale też odpowiada za dramaturgię, scenografię i kostiumy.

"Czarodziejską górę" reżyseruje duet z Niemiec - Hendrik Mannes i Antonia Christl.

- W tym dziele sprzed ok. stu lat o europejskiej polityce i społeczeństwie jest jakiś rodzaj nerwowej energii, która przepaja całą powieść. Pracując nad tym tekstem odkrywaliśmy na nowo tematy, które brzmią bardzo współcześnie - mówi reżyser. -"Czarodziejska góra" jest pewnego rodzaju dialogiem, dyskusją, komediowym kontrapunktem z opowiadaniem Manna "Śmireć w Wenecji". Bardzo się starał żeby była czytana jako komedia. To jest bardzo widoczne w pierwszej części naszego spektaklu.

Na scenie zobaczymy aktorów Teatru Malabar Hotel, BTL oraz Magdalenę Dąbrowską i Cezarego Jabłońskiego, którzy niedawno skończyli Wydział Sztuki Lalkarskiej. Jak w każdym "malabarskim" przedstawieniu ogromne znaczenie ma scenografia, kostiumy i lalki. "Czarodziejskiej górze" pojawi się ogromny drewniany kościotrup autorstwa Wiesława Jurkowskiego, który powstał do legendarnego przedstawienia BTL "Niech żyje Punch". "Zagrają" tu także torby, karki, okulary, szkielet kota...

- Dużo tu śmierci, ale w wydaniu dowcipnym, a często też poetyckim - mówi Marcin Bikowski, który zaprojektował lalki. - To będzie dziwny misz-masz, ale bardzo ładny.

Premiera spektaklu w niedzielę o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji