Artykuły

Warszawa. Wkrótce premiera "Chłopców" w Polonii

18 listopada w Teatrze Polonia odbędzie się premiera "Chłopców" Stanisława Grochowiaka w reż. Mirosława Gronowskiego.

"Dramat z życia sfer starszych". Dom spokojnej starości prowadzony przez siostry zakonne, małe miasteczko. Jedna z sióstr próbuje wprowadzić rządy silnej ręki i dyscyplinę, czemu sprzeciwia się kilkoro pensjonariuszy. Do Kalmity, jednego z "buntowników", przyjeżdża w odwiedziny żona, dużo od niego młodsza, znana niegdyś aktorka. To ona oddała starszego męża do ośrodka i odwiedza go raz w roku, w rocznicę ślubu. Tym razem postanawia jednak zabrać go do domu. Ale czy dom Kalmity jest na pewno poza ośrodkiem?

Sztuka Stanisława Grochowiaka to ciepła, pełna humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania odrobiny szacunku i wolności. Była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne, powstała też wybitna inscenizacja dla Teatru Telewizji z Kazimierzem Opalińskim w roli Kalmity, a także piękny film w reżyserii Ryszarda Bera, częściowo w tej samej obsadzie, z Mają Komorowską w roli siostry Marii. W Teatrze Polonia spektakl wyreżyserował Mirosław Gronowski, a grają w nim Aleksandra Domańska, Justyna Ducka, Barbara Horawianka, Helena Norowicz, Maria Pakulnis, Stanisław Brudny, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kiersznowski, Piotr Kozłowski i Marian Opania.

Bezpośrednią inspiracją do napisania CHŁOPCÓW była wizyta, jaką Stanisław Grochowiak złożył niegdyś Stanisławowi Żyżkowskiemu, pisarzowi i poecie przebywającemu w domu opieki społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Grochowiak, zbierający materiały na temat przemijania i wspomnień, chciał porozmawiać z dziewięćdziesięcioczteroletnim wtedy mężczyzną o czasach jego zawodowej aktywności, licząc na to, że ten podzieli się z nim wieloma anegdotami o dawno minionej już epoce. Stanisławowi Żyżkowskiemu niespieszno jednak było do rozpamiętywania przeszłości, bo ta była zbyt odległa i uświadamiała mu nieustannie upływający czas. Dużo bardziej interesowały go dywagacje filozoficzne, dysputy o współczesnej, światowej polityce i obserwacje związane z najbliższym otoczeniem. Zresztą nie tylko jego, ale też innych, sędziwych mężczyzn mieszkających wraz z nim w przytułku, którzy dołączyli do toczącej się rozmowy. W ich oczach Stanisław Grochowiak, jak sam wspominał, dostrzegł błysk chłopięcego łobuzerstwa, niegasnącej energii i wielki apetyt na życie. Zainspirowało go to do napisania dramatu o grupie mieszkańców pewnego domu spokojnej starości...

Premiera 18 listopada. Najbliższe spektakle 19-22 i 28-30 listopada i 18-22 grudnia. Bilety są już w sprzedaży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji