Artykuły

Kraków. Stary Teatr na ekranie

Stanisława Wyspiańskiego "Noc listopadowa"[na zdjęciu] - w adaptacji, reżyserii i scenografii Andrzeja Wajdy, z kostiumami Krystyny Zachwatowicz, muzyką Zygmunta Koniecznego to jedna z tych premier Starego Teatru, które współtworzą legendę tej sceny z lat 70. Cztery lata po premierze - odbyła się 13 stycznia 1974 roku - spektakl został zaadaptowany dla Teatru Telewizji (realizacja TV - Anna Minkiewicz).

Wykorzystano w realizacji miejsca wskazane przez autora - m.in. warszawskie Łazienki, Belweder, pomnik Sobieskiego, a wszystko sfilmował Edward Kłosiński. Zagrali, naturalnie, podobnie jak i na scenie, aktorzy Starego Teatru: Jan Nowicki jako Wielki Książę, Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Joanna i Jerzy Stuhr jako Wysocki. W rolę Demeter wcieliła się Zofia Jaroszewska, Pallas Atenę grała Barbara Bossak. Ponadto występowało wielu aktorów Starego Teatru.

Noc listopadowa zostanie zaprezentowana w ramach cyklu "Stary Teatr na ekranie" 15 marca o godz. 19.15 na Dużej Scenie Starego Teatru. Czas projekcji 108 min.

Wstęp wolny; po zaproszenia należy zgłaszać się do Biura Obsługi Widzów, tel. 012-422-40-40.

W kwietniu w ramach tego cyklu przypomniany zostanie inny wybitny spektakl - Matka Witkacego w reżyserii Jerzego Jarockiego z 1972 roku (będzie okazja, by porównać z obecną inscenizacją w Teatrze Scena STU), a w maju - Mickiewiczowskie Dziady Konrada Swinarskie-go.

Teatromani - polecamy te spektakle pokazujące jakże inne oblicze narodowej sceny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji