Artykuły

Warszawa. Wieczór rapsodyczny w Instytucie Teatralnym

W piątek 28 października o godz. 18.00 Instytut Teatralny zaprasza na "Wieczór rapsodyczny". Na program wieczoru prowadzonego przez dr hab. Katarzynę Flader-Rzeszowską złożą się rozmowa z prof. Tadeuszem Malakiem i koncert żywego słowa w jego wykonaniu.

1 listopada przypada 75 rocznica powstania Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Z tej okazji Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na spotkanie z aktorem krakowskiej Sceny Słowa - Tadeuszem Malakiem. Ten wyjątkowy artysta stworzył niezapomniane role Poety w "Beniowskim", Tristana w inscenizacji Danuty Michałowskiej "Tristan i Izolda", Pana Tadeusza, Dyla Sowizdrzała, Gustawa Konrada w "Dziadach" wystawionych z okazji 20-lecia działalności Teatru. Malak jako reżyser, nieco pod prąd założeniom Kotlarczyka, wprowadził na rapsodyczną scenę poezję najnowszą - Różewicza, Białoszewskiego, Harasymowicza ("List do ludożerców") oraz Herberta ("Gabinet śmiechu").

Tadeusz Malak to artysta osobny, który oprócz doświadczenia zdobytego w Teatrze Rapsodycznym, poszukiwał też własnych, oryginalnych dróg twórczych. Rozwinął teatr małych form odpowiadający na bieżące problemy społeczne (do historii przeszły jego inscenizacje z Mirosławą Dubrawską np. "Remont. Filozofom wstęp wzbroniony" - spektakl poruszający temat przeszczepów serca), przyczynił się do ukształtowania teatru jednego aktora w Polsce, w którym realizował programy poetyckie oparte na poezji współczesnej: Lorki ("Tren andaluzyjski"), Różewicza ("W środku życia"), Herberta ("Obrona Templariuszy"). Jest twórcą wielkich widowisk plenerowych oraz czerpiących z poetyki happeningu Teatru na Wozie, Teatru Zaczarowanej Dorożki, Teatru w Barbakanie - oryginalnych widowisk, granych na ulicach i placach Krakowa. Przez wiele sezonów związany był ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Grał u Swinarskiego ("Nie-Boska komedia", "Dziady", "Wyzwolenie") Jarockiego ("Król Henryk VI", "Proces"), Wajdy ("Biesy").

Wciąż zachwyca koncertami żywego słowa, w których mistrzowsko oddaje nie tylko kunszt poezji, ale i myśl poety. Od 1989 roku do dziś jest pedagogiem krakowskiej Szkoły Teatralnej, gdzie uczy interpretacji wiersza. W tym roku w ramach serii Czarna Książeczka z Hamletem ukazała się publikacja Katarzyny Flader-Rzeszowskiej "Wypowiedzieć człowieka. Poezjoteatr Tadeusza Malaka".

***

J. Słowacki, "Król Duch", reż. Mieczysław Kotlarczyk, na fotografii: August Kowalczyk, Magdalena Grodyńska, Ewa Heise, Teresa Larysz, Danuta Michałowska, Anna Namysłowska, Krystyna Ostaszewska, 1948

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji