Artykuły

Legnica. "Noc listopadowa" w hołdzie Andrzejowi Wajdzie

Telewizyjną wersję dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy z roku 1978 obejrzy we wtorek 25 października legnicka publiczność na teatralnej Scenie Gadzickiego.

Będzie to hołd dla wielkiego twórcy kina i teatru, który od obejrzenia "Ballady o Zakaczawiu" w 2001 roku był wielkim admiratorem dokonań legnickiego teatru.

Legnicka publiczność obejrzy jeden z najwybitniejszych utworów Wyspiańskiego (napisany w 1904 roku) nawiązujący do monumentalnego dramatu romantycznego. Zobaczymy go w wersji telewizyjnej wyreżyserowanej w roku 1978 przez Andrzeja Wajdę i przeniesionej z Teatru Starego w Krakowie w warszawskie plenery Łazienek, Belwederu i ulic Starego Miasta. Przedstawienie nie było prostym przeniesieniem ze sceny, lecz zostało od nowa skomponowane i opracowane dla potrzeb telewizji. Reżyser w pełni wykorzystał w nim możliwości kamery, operowania obrazem i dźwiękiem, stosowania różnorodnych tricków technicznych. Spektakl przeszedł do historii i trafił do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Dramat rozgrywa się w dwóch płaszczyznach - historycznej i metaforycznej. Pierwsza jest niemal kronikarskim zapisem kilkunastu pierwszych godzin powstania z 29 listopada 1830 roku - ukazuje dramaty postaw Polaków w momencie rozpoczęcia walki zbrojnej, w konfrontacji z postawą Wielkiego Księcia Konstantego, namiestnika cara w Polsce. Druga przedstawia świat bogów, rozgrywających swoje racje. Człowiek staje się igraszką w ich rękach, ale to on przeżywa swój strach, bohaterstwo i nadzieję. Dramat młodych podchorążych zyskuje wymiar symboliczny. Bogowie greccy toczą własne gry w realnym świecie ulic i placów Warszawy.

W telewizyjnym spektaklu ze scenografią Krystyny Zachwatowicz i muzyką Zygmunta Koniecznego grają m.in.: Jan Nowicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Zofia Jaroszewska, Jerzy Stuhr, Bożena Bosak, Edward Lubaszenko, Anna Dymna.

Gdy w styczniu 2001 roku w Teatrze Małym w Warszawie Jacek Głomb odbierał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za "Balladę o Zakaczawiu" Andrzej Wajda miał okazję obejrzeć telewizyjną wersję tego przedstawienia. - Aktorzy są fantastyczni. Muszę powiedzieć, że to największa radość, jaką można mieć patrząc na ekran. A mam wrażenie, że oni są równie silni i wspaniali, kiedy się ich widzi grających na scenie - powiedział po projekcji.

- Odtąd pan Andrzej uważnie przyglądał się temu, co robimy w Modrzejewskiej: oglądał nasze spektakle w Warszawie (m.in. "Hamlet, książę Danii" z Tomaszem Kotem w roli tytułowej), a w roku 2013 razem z Krystyną Zachwatowicz patronował naszej legnickiej Polsko-Rosyjskiej Szkole Teatralnej dla młodych aktorów i reżyserów. Był naszym sojusznikiem. Projekcję "Nocy listopadowej" dedykujemy reżyserowi, który był nie tylko twórcą filmowym, ale wielkim człowiekiem teatru - mówi Jacek Głomb.

"Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekcja filmowa na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy 25 października o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji