Artykuły

Częstochowa. Nie żyje Ewa Agopsowicz

Z żalem, smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki, aktorki Ewy Agopsowicz - informuje zespół Teatru Mickiewcza.

Ewa była absolwentką PWST we Wrocławiu. Po studiach związała się z Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. W latach 1982 -84 i 1991 - 94 była aktorką Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 1984 (z przerwą 1991-94) pracowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Na deskach częstochowskiej sceny stworzyła kilkadziesiąt ról. Zagrała Mary Smith w "Mayday'u" w reż. W. Pokory, Winnie w "Jeszcze jeden do puli?!" w reż. J. Bończaka, Gałganiarzową w "Gałganiarzu i Patyczku" w reż. Dariusza Wiktorowicza, Wiewiórkę Mamę w "Jasiu i Małgosi" w reż. Roberta Dorosławskiego, Teresę w "Pamięci wody" w reż. J. Celedy. Rachelę w "Judaszu" w reż. Sz. Szczykno, Czepcową w "Weselu" i Grafinie w "Balladynie" w reż. Adama Hanuszkiewicza. Na scenie częstochowskiego Teatru zadebiutowała w 1984 r. rolą Klary w "Zemście" w reż. B. Michalika.

Laureatka nagrody za rolę tytułową w "Pchle Szachrajce" Jana Brzechwy na Ogólnopolskim Festiwalu Spektakli Dzieci i Młodzieży w Wałbrzychu (Wałbrzych 1985). W 2012 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za całokształt osiągnięć artystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji