Artykuły

Warszawa. "Dybuk" z Żydowskiego otworzył rumuński festiwal

Spektakl "Dybuk" Teatru Żydowskiego otworzył Europejski Festiwal Teatralny Eurothalia 2016 w Timisoarze w Rumunii. Tamtejsza publiczność doceniła spektakl Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego oraz nagrodziła go owacjami na stojąco.

Przedstawienie wystawione zostało 7 października - pierwszego dnia festiwalu Eurothalia 2016 w Sala Polivalentă CRAFT w Timisoarze. Spektakl grany był w większości po polsku i w jidysz, a tłumaczony był za pomocą napisów w języku angielskim, rumuńskim i niemieckim. Odtwórczyni głównej roli, Magda Koleśnik, specjalnie z tej okazji przygotowała poruszające sceny egzorcyzmów po angielsku, co zostało docenione przez widzów. - Pokazowi towarzyszyło pozytywne napięcie i wyczekiwanie, a po wszystkim dostaliśmy owacje na stojąco.

Początkowo obawialiśmy się bariery językowej, ponieważ tłumaczenie nie zawsze oddaje w pełni przekaz tekstu oryginalnego, ale okazało się, że spektakl był w pełni zrozumiały dla widzów. Głównie byli to młodzi ludzie, którzy po pokazie chętnie rozmawiali z nami, a media przeprowadziły wiele wywiadów. Jesteśmy wzruszeni tak gorącym przyjęciem, jakie zgotowała nam rumuńska publiczność - powiedziała Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i aktorka, grająca w przedstawieniu.

Przedstawienie zostało docenione nie tylko przez rumuńską publiczność, ale też widzów tłumnie odwiedzających teatr w Polsce i przez krytyków. W listopadzie 2015 r. Maja Kleczewska otrzymała Laur Konrada - główną nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" 2015 w Katowicach, a chwilę potem Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała nagrodę im. Andrzeja Nardellego Magdzie Koleśnik za jej główną i zarazem debiutancką rolę w tym spektaklu. Spektakl pokazywany był także w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pt. "Dotknij Teatru", koordynowanych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Opinie wielu krytyków, plasujących spektakl w podsumowaniach najlepszych spektakli 2015 roku potwierdzają - to trzeba zobaczyć! Pokazy spektaklu planowane są również w tym sezonie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji