Artykuły

Białystok. Rada Artystyczna u Węgierki

Bernard Bania, Marcin Bartnikowski, Tadeusz Grochowski, Jan Kamiński, Danuta Kierklo, Antonina Sokołowska, Tadeusz Sokołowski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Jolanta Sztachelska i Maria Szyszko - to członkowie nowo powstałej rady artystycznej przy Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wczoraj oficjalnie powołał ją do życia Janusz Krzyżewski, marszałek województwa podlaskiego

Aneta Dzienis: Panie dyrektorze, jak doszło do powstania rady artystycznej?

Piotr Dąbrowski [na zdjęciu], dyrektor Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku: To jest inicjatywa pana marszałka Krzyżewskiego, który podjął taką decyzję pod koniec ubiegłego sezonu, kiedy to czwórka aktorów poszła do niego z pretensjami na moje poczynania [chodziło m.in. o konflikt dyrektora z pierwszoplanowymi aktorami, którym dyrektor ograniczył ilościowy udział w spektaklach, chcąc dać szansę innym - red.]. Wtedy pan marszałek zdecydował powołać radę z prawdziwego zdarzenia, w skład której weszła trójka aktorów i parę osób spoza teatru, którzy będą patrzyli na jego poczynania okiem świeżym i obiektywnym.

Jak się Panu podoba skład rady?

- Tam siedzą bardzo fajni, kumaci ludzie z kontaktami, znajomościami, które mogą być przydatne przy szukaniu pieniędzy na działania teatru. Myślę, że bardzo dobrze się stało, że ta rada została powołana. Spotkaliśmy się wczoraj po raz pierwszy i ja jestem z tego spotkania zadowolony.

Czy rada będzie swoistym cenzorem dla działań teatru?

- Absolutnie, nie będzie miała żadnego wpływu na repertuar. Zresztą jej członkowie od razu powiedzieli mi, że nie mają żadnych zastrzeżeń do repertuaru i że nie po to zostali powołani, by ingerować w kształt spektakli. Wspólnie za to mamy się zająć młodymi ludźmi działającymi wokół teatru i kwestiami pozyskiwania pieniędzy. Choćby na festiwal teatralny z prawdziwego zdarzenia, jaki mi się marzy już od kilku lat. Tak więc to naprawdę ma być rada doradcza z prawdziwego zdarzenia, taka pomocna ręka teatru, a nie rada krytyków.

Skład rady:

Bernard Bania, Marcin Bartnikowski, Tadeusz Grochowski, Jan Kamiński, Danuta Kierklo, Antonina Sokołowska, Tadeusz Sokołowski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Jolanta Sztachelska i Maria Szyszko

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji