Artykuły

Wałbrzych. No Problem, czyli nowy sezon u Szaniawskiego

Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Wałbrzychu otwiera nowy. 53. sezon artystyczny. W sezonie NO PROBLEM! w Szaniawskim będziemy zmagać się z zamiatanymi pod dywan problemami.

W rzeczywistości w jakiej żyjemy rodzą się pytania i zagrożenia. Chcemy rozejrzeć się po ważnych tematach i przedstawić mapę najważniejszych wyzwań przed jakimi stajemy - mieszkańcy Starego Kontynentu. Chcemy podważyć niektóre narracje, przekłuć balony ekscytacji, spojrzeć z ukosa na główny nurt historii.

Sezon NO PROBLEM! będzie kontynuacją i konsekwencją odkryć sezonu "Powodzenia, kowboju!". Towarzyszyć mu będzie podobne zaangażowanie w działalność edukacyjno-społeczną, w swej istocie niezmienny pozostanie format identyfikacji wizualnej, a w warstwie formalnej Szaniawski nadal będzie eksplorować ścieżkę "teatru demokratycznego", "popularnego" i otwartego na nową publiczność.

Co kryje się za hasłem sezonu?

We współczesnej łacinie, czyli w języku angielskim, NO PROBLEM oznacza BEZ PROBLEMU. I taki chce pozostać Dramatyczny. Nie stwarzamy problemów, gdzie ich nie ma. W Szaniawskim nie istnieją bariery, które ciągle wydają się ważne w innych miejscach: bariera miedzy twórcami a widzami, sceną a widownią, premierą a edukacją.

NO PROBLEM! czytane po polsku, sygnalizuje, że mamy problem. I o problemach będzie opowiadać Szaniawski. Zwłaszcza o tych, dla których nie znajdujemy na co dzień języka. Zmienia się Polska i język, którym mówią do siebie Polacy, zmienia się zestaw zagadnień, konstytuujących nowoczesnego obywatela. Zmienia się miasto, w którym działa Teatr. Zmiana dotyka również Europę, zamarłą w obliczu globalnych wyzwań.

Dyrektor Naczelną Teatru pozostaje Danuta Marosz, Dyrektorem Artystycznym - Maciej Podstawny. Pedagożką Teatru jest Dorota Kowalkowska a Kierownikiem Literackim Łukasz Zaleski. W zespole aktorskim - Szaniawski wita Roksanę Lewak.

Sezon 2016/17 to mnóstwo wyjazdów na ważne festiwale - do Lublina, Rzeszowa, Wrocławia, Warszawy i Krakowa - ZAPOLSKA w Teatrze Polska, większy program pedagogiki teatralnej BĄDŹ EDU! - i 9 premier na dwu scenach oraz w przestrzeni miasta.

W sezonie NO PROBLEM! Szaniawski zaprasza na:

TUTAJ JEST WSZYSTKO reż. Magdalena Miklasz [IX 2016] przeniesienie spektaklu szkolnego na Dużą Scenę

O PROBLEMIE Z ZAUFANIEM. O tym, czy siła wyobraźni małego Thomasa przezwycięży potęgę strachu. Spektakl bezkompromisowy i jak najbardziej rodzinny.

SZTUKA reż. Łukasz Zaleski [IX 2016] Wolne Sceny Inicjatyw Aktorskich

O PROBLEMIE ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ. Odważny ruch w Szaniawskim. Klasyczna farsa. Ale - w sprawie. Wnikliwe i śmieszne studium kondycji przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa. Pokłócimy się tak, że umrzemy ze śmiechu.

PIOSENKI NA KONIEC ŚWIATA reż. Maciej Podstawny [X 2016] przeniesienie spektaklu plenerowego na Dużą Scenę

O PROBLEMIE Z WARTOŚCIAMI. Koniec świata może być piękny. Ostatni koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji. Greatest hits Szaniawskiego!

Z OGNIEM W GŁOWIE 2 [X 2016]

Międzynarodowe wydarzenie poświęcone teatrowi dla młodzieży. Polsko-niemieckie spotkania ekspertów, praktyków, autorów, tłumaczy i widzów.

FESTIWAL FANABERIE w kryzysowej formule, a na jego otwarcie:

MOBY DICK reż. Maciej Podstawny [XI 2016]

O PROBLEMIE Z POLITYKĄ. O cudzie demokracji i o jej kruchości, i o tym, że na pełnym morzu w obliczu starcia z największym wielorybem świata - będzie za późno na opamiętanie.

STRAJK reż. Przemysław Wojcieszek [I 2017]

O PROBLEMIE Z TRANSFORMACJĄ. Czym jeść kapitalizm: nożem i widelcem? A może gołymi rękami. Teatr szybkiego reagowania. O tym, że nie można się bać.

MIDDLESEX reż. Jędrzej Piaskowski [III 2017]

O PROBLEMIE Z TOŻSAMOŚCIĄ. Subiektywna opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w konserwatywnym świecie. Odważny reżyser i odważny bohater skupiają wzrok na tym, co intymne.

GDYBY PINA NIE PALIŁA TO BY ŻYŁA reż. Cezary Tomaszewski [IV 2017]

O PROBLEMIE Z NAŁOGAMI. Dla nas to nie problem, zrobić ostatni spektakl Piny Bausch. Szalony hołd dla wielkiej artystki.

BIAŁE ŻNIWA. JAK ZAROBIĆ MILIONY SPRZEDAJĄC KOKAINĘ I NIE PÓJŚĆ DO WIĘZIENIA reż. Szymon Kaczmarek [V 2017]

O PROBLEMIE Z CAŁĄ PLANETĄ. O wolnym rynku, uczciwym handlu i paradoksach globalnej gospodarki, które pozwalają nam utrzymać czyste sumienie i dobre samopoczucie, a przestępcom zarabiać miliony.

GDZIE MIESZKAJĄ DZIKIE STWORY reż. Magdalena Miklasz [VI 2016]

Wiesz, gdzie mieszkają Stwory? Poszukaj ich i sprawdź, czy nadal jesteś dzieckiem

Ponadto Szaniawski planuje drugi spektakl Teatru w Klasie, debiuty i prezentacje młodych twórców, spotkania i dyskusje oraz otwartość na współprace z lokalnymi ośrodkami energii.

W BLOKU EDU!:

KULTURA DOSTĘPNA - CZARNE NA BIAŁO, SiostRANKI, PREFORMANSE POETYCKIE, STRESZCZAMY SIĘ

WARSZTATY TEATRALNE - TRZECI TEATR, GRUPA ROBOCZA, SQUAD TEATRALNY, CIENIE TEATRU

TEATRALNE KOMPLETY - czyli regularne spotkania z widzami i program dialogu z publicznością

plus TLeN.WAŁBRZYCH, PORUSZYCIELE#WAŁBRZYCH, XIII DNI MŁODEGO TEATRU i inne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji