Artykuły

Wielki Teatr Świata

Zapewne niektórzy widzowie pamiętają jeszcze sztukę Wa­silija Szukszyna "Nim zapie­je trzeci kur", na którą cho­dziło się do Białostockiego Teatru Lalek. Scena znowu przypomniała sobie o istnie­niu dorosłych i oprócz ba­jek skrojonych na miarę kil­kuletniego odbiorcy, proponu­je nowe przedstawienie do­zwolone od lat osiemnastu.

Już 28 kwietnia o godz. 19, czyli w najbliższy piątek, na dużej scenie BTL odbędzie się premiera sztuki jednego z najbardziej znanych przedsta­wicieli hiszpańskiego baroku - Pedra Calderona de la Barca. Obejrzymy jego "WIELKI TEATR ŚWIATA".

Utwór po raz pierwszy do­tarł do polskiego czytelnika w latach osiemdziesiątych, w tłumaczeniu Leszka Białego. Sztukę zagrał do tej pory je­dynie zespół Diuka z Zakopa­nego.

W białostockim teatrze re­żyserii podjął się Tadeusz Słobodzianek. Scenografię przed­stawienia przygotowała Halina Zalewska, muzykę napisał Krzysztof Dzierma, a ruch sceniczny opracował Bohdan Głuszczak. Naszym twórcom asystują goście zza granicy - Hiszpanii, Argentyny i Nie­miec.

Spektakl powstaje przy du­żym zainteresowaniu i pomo­cy Ambasady Hiszpanii w Warszawie (Hiszpanie współfirmują m.in. plakat wydany z okazji premiery). Autorem plakatu reklamującego dzieło Calderona jest jeden z naj­bardziej wziętych plastyków obecnych czasów - Stasys.

A jeśli chodzi o sam utwór - "Wielki Teatr Świata"... Jest to tzw. autos sacramentales, rodzaj odrębnego i bardzo hiszpańskiego widowiska. Po­dobne teksty grywane były zazwyczaj w Boże Ciało, już po procesji i obfitowały w sceny ludowo-groteskowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji