Artykuły

Szczecin. Prapremiera w Teatrze Lalek Pleciuga

Kajtuś Czarodziej jest magiczny, Król Maciuś I racjonalny. Obaj chcą zmienić świat. 24 września Pleciuga zagra prapremierę "Czarodziejów" Wojciecha Kobrzyńskiego.

Reżyser napisał scenariusz sztuki na motywach "Kajtusia Czarodzieja" oraz "Króla Maciusia Pierwszego" Janusza Korczaka.

- Kiedy zacząłem zagłębiać się w historię Kajtusia doszedłem do wniosku, że nie mogę jej opowiedzieć, jak opisał to Korczak, wiele elementów jest dzisiaj nieczytelnych, anachronicznych, może nawet nie na miejscu (np. kiedy Kajtuś wyczarowuje zamek, w którym usługuje mu mały Murzynek) - tłumaczy własny scenariusz.

Wymyślił, że na bezludnej wyspie spotyka się dwójka bohaterów Kajtuś Czarodziej i Król Maciuś, obaj mają szczere serca i dobre intencje zmienić świat na lepsze. - Podążają jednak inną drogą. Sposób Kajtusia Czarodzieja jest irracjonalny, magiczny. Maciuś I jest przykładem racjonalnego podejścia - mówi Kobrzyński. - Ideą jest, że aby zrozumieć świat i na niego oddziaływać, jeden i drugi sposób jest konieczny.

Na scenie będzie dużo cytatów z Disneya. - Myślałem, jak sobie Kajtuś wyobraża świat, który jest piękny, cudowny - tłumaczy reżyser.

Premiera 24 września w Pleciudze.

A już 18 września o godz. 12 w ramach zapowiedzi spektaklu - warsztaty plastyczne. - Podczas warsztatów plastycznych wykonamy wspólnie czarodziejskie czapki i królewskie korony. Następnie odpowiemy sobie na pytanie "Co bym zrobił, gdybym był czarodziejem?" - opisuje Barbara Popiel z Pleciugi. - Na zakończenie wyjdziemy przed Pleciugę i za pomocą kolorowej kredy będziemy tworzyć magię na placu Teatralnym.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać przez adres: literat@pleciuga.pl lub FB.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji