Artykuły

Wielkopolska. "Piotruś i wilk. Reinterpretacja" w trasie

Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach zaprasza dziś na pokaz spektaklu "Piotruś i wilk. Reinterpretacja" Grupy Artystycznej Koncentrat, w choreografii Rafała Dziemidoka. Wielkopolska trasa z tym spektaklem potrwa do 17 września.

"Piotruś i Wilk" Siergieja Prokofiewa to dzieło wyjątkowo dobrze wpisujące się w podaną przez Susan Sontag w "Notatkach o kampie" definicję sztuki klasycznej. Jest piękne, zrozumiałe, bez podtekstów, nie epatuje ekspresją inną, niż ta zawarta w estetyce i stylu kompozycji oraz w wirtuozerii wykonania. W projekcie "Piotruś i Wilk. Reinterpretacja" narracja ta zostaje zderzona z metodami pracy i gustami typowymi dla sztuki współczesnej (deformacja, redukcja, potoczność). Czy jest możliwe współistnienie klasyczności i współczesności w jednym przedstawieniu, skoro wszystkie atrybuty sztuki klasycznej są przez sztukę współczesną w całości zanegowane?

Ponadto, w szerszym kontekście, sztuka w ogóle (klasyczna, współczesna i kampowa) jest dziś w kulturze odizolowanym wątkiem, którego jego w założeniu główny konsument - zwykła widownia - nie kocha, nie lubi i nie szanuje. Artyści wszystkich dziedzin i wszystkich nurtów sztuki wysokiej tworzą więc sami dla siebie, swoich producentów, oraz dla wąskiego grona koneserów, nieudolnie, acz heroicznie próbując przekonać wszystkich dookoła, że ma to jakikolwiek sens. Można powiedzieć, że sztuka per se stała się narracją nieproszoną, narracją "obcego". Co powstanie/zostanie ze zderzenia dwóch nieznoszących się wzajemnie kulturowych prądów z żywiołem zwykłych przechodniów?

Prezentacja spektaklu "Piotruś i wilk. Reinterpretacja" w Lisówkach odbywa się w ramach projektu "Piotruś i wilk. Reinterpretacja", realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

***

***

koncept, choreografia, reżyseria: Rafał Dziemidok

światło, przestrzeń, kostiumy: Ewa Garniec

adaptacja muzyczna: Oliver Schneller

produkcja: Marta Zientkowska

wykonawcy: Florian Bücking, Bartosz Figurski, Rafał Dziemidok, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Raisa Kröger

premiera: 20.09. 2014 w Warszawie w ramach Festiwalu WarSoVie.

***

TERMINY

czas: 13-09-2016 / 11.00

miejsce: Lisówki

scena: Dom Pomocy Społecznej

--

czas: 14-09-2016 / 19.00

miejsce: Kwilcz

scena: Centrum Kultury i Edukacji

--

czas: 15-09-2016 / 12.00

miejsce: Prusim

scena: Fundacja Olandia

--

czas: 16-09-2016 / 19.00

miejsce: Mniszki

scena: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej

--

czas: 17-09-2016 / 18.00

miejsce: Konin

scena: Centrum Kultury i Sztuki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji