Artykuły

Opole. Teatru im. Kochanowskiego plany na nowy sezon

Inauguracja nowej sceny, 9 premier, warsztaty, konkurs na wystawienie sztuki w Modelatorni - takie perspektywy przedstawił dziś Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

- Dziękuję za cierpliwość w ubiegłym sezonie, którego prace zostaną zwieńczone dopiero w obecnym - mówił dziś na konferencji prasowej Norbert Rakowski.

Nowy wizerunek

Rakowski podkreślał, że nowy sezon ma budować nowy wizerunek teatru, ale też nową wspólnotę kulturalną na Opolszczyźnie. Marszałek Andrzej Buła wyraził pragnienie, aby Teatr Kochanowskiego, jako szczególne miejsce w Polsce, miał odpowiednią w kraju rangę.

Przypomniano, że w teatrze odbywają się już warsztaty "Grupa G", związane z metodami pracy Jerzego Grotowskiego, oraz że pojawiły się w zespole nowe twarze: Katarzyna Osipuk i Łukasz Konopka.

Dyrektor przedstawił również nowego współpracownika, Piotra Ratajczaka, którego określił jako swoją "prawą rękę". Ratajczak pracuje na stanowisku konsultanta ds. projektów.

Premiera już w sobotę

Pierwszą premierą, już 10 września, będzie "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz, pierwszy spektakl opracowany w Modelatorni.

24 września odbędzie się premiera "Uroczystości" w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Ratajczak proponuje w ramach projektu Bunkier - Scena Inicjatyw dwa spektakle niskobudżetowe. Podobnie jak Modelatornia, ma to być scena dla twórców młodych, debiutujących, lub słabo znanych. Planowane jest wystawienie dramatu "Coś pomiędzy" Martina Heckmanna; reżyseria, dramaturgia i scenografia: Tomasz Cymerman. Premiera 22 października. Drugim spektaklem będzie tekst Sławomira Mrożka reżyserowany przez Tomasza Kaczorowskiego, natomiast szczegóły jeszcze nie są znane.

"Śmierć przyjeżdża w środę", to z kolei autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz, realizowany w koprodukcji z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Łączony jest nie tylko zespół aktorski - spektakl będzie się odbywał zarówno na scenie OTLiA, w drodze między teatrami, jak i na dużej scenie Kochanowskiego. Premiera 19 listopada.

Będzie niespodzianka

Na 10 grudnia zaplanowano przedstawienie inspirowane filmem "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Tekst pisze Piotr Rowicki, a reżyserią zajmie się wspomniany Piotr Ratajczak. Tytuł jest na razie nieznany. Spektakl dotykać ma m.in. kwestii manipulacji mediów.

Na 2017 rok planowana jest współpraca z reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim, nie podano szczegółów. Wtedy też będzie miał miejsce inny spektakl realizowany przez 4 reżyserów. Na razie znane są tylko ogólne informacje: spektakl będzie związany tematycznie z Opolem i oparty na jednym tekście. Każdy reżyser (Agnieszka Korytkowska-Mazur, Marcin Wierzchowski, Kuba Skrzywanek, Piotr Ratajczak) otrzyma część scenariusza do realizacji.

Dyrektor zdradził również, że szykuje się niespodzianka w ramach tegorocznego Sylwestra, natomiast to, czy zebrano odpowiednią kwotę na wystawienie z tej okazji komedii, dopiero się okaże. Wspomniano również o kolejnej atrakcji, jaką ma być polsko-czeski spektakl i przedsięwzięcie plenerowe na Zamku w Mosznej.

Konkursy

Idąc za ideą laboratorium, promowaną przez Jerzego Grotowskiego Ratajczak informuje, że w Modelatorni zostaną wystawione w 2017 roku dwie realizacje, wybrane w drodze konkursu przez jury teatrologów w składzie: prof. Dariusz Kosiński i prof. Ewa Czaplińska. 30 listopada 2016 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Planowane są pokazy otwarte. A propozycje mają nawiązywać do twórczości Grotowskiego. Z kolei "Ślub" w reż. Anny Augustynowicz wystartuje w konkursie Klasyka Żywa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji