Artykuły

TVP2. "Artyści" - nowy serial od 2 września na antenie

"Artyści" są opowieścią o losach fikcyjnego, publicznego Teatru Popularnego w Warszawie. To oryginalny projekt ośmioodcinkowego serialu telewizyjnego autorstwa wybitnych twórców teatralnych - Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy tworzą oryginalny, wyrazisty, obsypany nagrodami duet twórców młodego pokolenia.

Akcja serialu rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru zostaje znaleziony martwy na scenie po tym, jak popełnił "spektakularne" samobójstwo. Na nowego dyrektora powołany zostaje młody reżyser z prowincji (Marcin Czarnik). Do pracy przystępuje z głową pełną ambitnych planów repertuarowych. Szybko jednak się okazuje, że ich realizacja nie będzie tak prosta, jak się mogło wydawać..

Na ekranie plejada wybitnych, polskich aktorów wszystkich pokoleń, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Wystąpią m.in. Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Tomasz Karolak, Andrzej Seweryn, Marta Ojrzyńska oraz Marcin Czarnik w głównej roli - dyrektora teatru.

"Artyści" to oryginalna produkcja własna TVP, powstająca z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny podległy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TWÓRCY:

Reżyseria: Monika Strzępka

Scenariusz: Paweł Demirski

Zdjęcia: Bartosz Nalazek

Kostiumy: Julia Kornacka

Scenografia: Ryszard Melliwa

Charakteryzacja: Aneta Brzozowska

Produkcja: Anna Jaroch-Okapiec

Obsada: Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Maria Maj, Agnieszka Glińska, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Andrzej Seweryn, Adam Cywka, Krzysztof Dracz, Paulina Puślednik, Klara Bielawka i inni

***

ZAPOWIEDZI ODCINKÓW:

Odcinek 1 premiera

piątek, 2 września, godz. 22.20

Zasłużony i wieloletni dyrektor Teatru Popularnego w Warszawie popełnia samobójstwo, a jego ciało zostaje znalezione przez aktorów podczas spektaklu. Władze miasta mianują nowego dyrektora, którym zostaje młody reżyser z prowincji - Marcin Konieczny (Marcin Czarnik). Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne - do końca sezonu chce wystawić cztery premiery. Zapewnia także zespół, że nie planuje zwolnień. Mimo tego aktorzy przyjmują dyrektora dosyć powściągliwie...

Odcinek 2 premiera

piątek, 9 września, godz. 22.20

Wbrew zapewnieniom nowego dyrektora teatru, wieloletni portier Popieł (Edward Lubaszenko) zostaje niespodziewanie zwolniony przez dyrektora finansowego, Artura Sterczyńskiego (Adam Cywka). Pomimo trudności budżetowych Marcin postanawia zrealizować pierwszą zapowiedzianą premierę - będzie to "Sen nocy letniej". Zatrudnia znanego reżysera, Krzysztofa Schillera (Andrzej Kłak), który ma autorską wizję spektaklu. Reżyser oprócz aktorów, zaprasza do współpracy również zespół popularnych muzyków. Jednak nie wszyscy doceniają jego wysiłki - diva teatru, Ewa Konarska (Antonina Choroszy) spektakularnie rezygnuje z roli. Na domiar złego okazuje się, że księgowa teatru (Agnieszka Glińska) przechodzi właśnie załamanie nerwowe, sprzątaczka (Ewa Dałkowska) rozmawia z duchami na scenie, a bufetowa (Maria Maj) odmawia obsługiwania dyrektora Marcin ma spore wątpliwości czy uda mu się uratować teatr przed likwidacją.

Odcinek 3 premiera

piątek, 16 września, godz. 22.20

Na miejsce portiera, Sterczyński (Adam Cywka) zatrudnia firmę zewnętrzną. Już pierwszego dnia niedoświadczony pracownik sprawia wiele kłopotu - wszystkich legitymuje, w trakcie próby wzywa straż pożarną myśląc, że dym z dymiarki to prawdziwy pożar... A to dopiero początek problemów jakie piętrzą się podczas prób do "Snu nocy letniej". Ze względu na skromny budżet jakim dysponuje teatr, brakuje rekwizytów, a kostiumy - w akcie desperacji - scenografka kupuje w lumpeksie. Aktorzy ignorują polecenia reżysera, a niektórym zdarza się przyjść na próbę na rauszu... Sterczyński (Adam Cywka) szukając sposobu na podwyższenie dochodów, podnosi czynsz najemcy baru.

***

Na zdjęciu: Anna Ilczuk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji