Artykuły

Legnica. Młodzieżowy musical na Scenie Gadzickiego

W czwartkowy wieczór 25 sierpnia dolnośląska grupa Młodzież Tworzy Musical zaprezentuje na legnickiej scenie teatralnej efekt swojej kilkumiesięcznej pracy. Premiera widowiska muzycznego "Brama" inspirowanego postacią Jana Kochanowskiego będzie pierwszą z sześciu prezentacji tego młodzieżowego musicalu na głównej scenie Teatru Modrzejewskiej.

Musical "Brama" to czwarte - i kolejne rok do roku - roztańczone i rozśpiewane widowisko sceniczne przygotowane przez dolnośląską grupę umuzykalnionych uczniów, studentów i absolwentów uczelni (głównie szkół i akademii muzycznych) skrzykniętych w 2013 roku przez legniczankę i aktualną absolwentkę wydziału chemii Politechniki Wrocławskiej Joannę Brylowską, laureatkę drugiej edycji teatralnej Nagrody Ludwika w roku 2014 ustanowionej przez legnicki Teatr Modrzejewskiej.

Po raz kolejny grupa entuzjastów musicali niemal całe wakacje poświęciła na przygotowanie w pełni autorskiej produkcji scenicznej realizowanej przy technicznym wsparciu legnickiego teatru oraz we współpracy z Legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich. W realizacji muzycznego widowiska inspirowanego postacią Jana Kochanowskiego uczestniczy ponad sześćdziesięcioosobowa grupa podzielona na sekcje: orkiestra, wokaliści, tancerze oraz scenografowie i kostiumolodzy. Młodzieżowa produkcja sfinansowana została ze środków samorządu województwa dolnośląskiego, ale także (po raz pierwszy) dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Brama" to swobodna dwuaktowa fantazja na temat wielkiego poety polskiego renesansu. - Sięgnęliśmy do elementów historycznej prawdy z życia Jana z Czarnolasu, ale libretto napisane przez Adriana Sielickiego jest już tylko wariacją na temat. Poza jedną fraszką poety reszta jest naszym i współczesnym spojrzeniem na dramat, dla którego przełomem była śmierć córki Urszuli, co w literaturze zaowocowało żałobnymi "Trenami". Nasz zrozpaczony i niepogodzony ze stratą bohater podejmie wędrówkę do Raju w poszukiwaniu córki. Jego przewodnikiem będzie Cyceron, któremu uda się przejść przez Bramę Niebieską zamkniętą dla Jana - zdradza dramaturgiczną oś musicalu jego reżyserka i koordynatorka całej produkcji Joanna Brylowska.

W przeddzień premiery fragmenty widowiska, w którym dostrzec można było także inspiracje "Boską komedią", zaprezentowano na teatralnej Scenie Gadzickiego legnickim dziennikarzom. Wykonawcy zaprezentowali się w realistycznych partiach aktorskich i wokalnych pierwszego aktu, ale też, we fragmencie z drugiej mistyczno-onirycznej części przedstawienia, pokazali swoje umiejętności taneczno-baletowe. W próbie uczestniczyła także orkiestra w pełnym składzie.

- Cały zespół to już niemal profesjonaliści. Uczniowie i absolwenci szkół i akademii muzycznych - zauważa dyrygent Radosław Droń, który po raz kolejny poprowadzi musicalową orkiestrę na żywo towarzyszącą wokalistom i tancerzom.

- Jesteśmy wariatami, którzy wakacje spędzają na wielogodzinnych próbach w teatrze. Całość zagramy sześć razy, czyli więcej niż w poprzednich latach, zawiesimy filmowe nagranie widowiska w Internecie, a potem uroczyście zniszczymy scenografię i pozabieramy kostiumy do domu. Będzie koniec - śmieje się Joanna Brylowska, która nie wyklucza jednak, że za rok grupa Młodzież Tworzy Musical pokaże kolejne z autorskich widowisk wiedząc, że grupę uczniów i studentów z wielu miast tworzącą kilkudziesięcioosobowy zespół wykonawców zebrać można wyłącznie w okresie wakacji.

Młodzież Tworzy Musical "Brama". Muzyka: Patryk Scelina, libretto: Adrian Sielicki, reżyseria i koordynacja produkcji: Joanna Brylowska, dyrygent: Radosław Droń, choreografia: Ada Pankowska, scenografia: Emilia Dudziec i Agata Lankamer, kostiumy: Martyna Kosiarz, przygotowanie wokalistów: Mateusz Kazimierski. Premiera 25 sierpnia o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (zaproszenia). Kolejne przedstawienia: 26, 27 i 28 sierpnia oraz 2 i 3 września (bezpłatne wejściówki).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji