Artykuły

Osiem dni z Janem Kiepurą, czyli hołd dla słynnego tenora

Iwona Sobotka, Artur Ruciński, hiszpańscy tenorzy, soliści Opery Krakowskiej wystąpią w Krynicy na festiwalu odbywającym się 50 lat po śmierci „chłopaka z Sosnowca”.

Sopranistka Iwona Sobotka, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli będzie gwiazdą koncertu, który zainauguruje dziś 50., a zatem jubileuszowy, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Jak mówi mieszkająca w Hiszpanii śpiewaczka, w tym kraju tenorów nazwisko Kiepury jest znane: – „Niektórzy koledzy, tenorzy, jak tylko dowiadują się, że jestem z Polski, to od razu wymieniają jego imię. Jego nazwisko pojawiało się wielokrotnie w hiszpańskiej prasie. Sława Kiepury z pewnością do tego kraju dotarła, szkoda tylko, że nie było mu dane zaprezentować się w teatrach Madrytu czy Barcelony”.

Wraz z Iwoną Sobotką, która ponadto zadebiutuje w roli konferansjera, w koncercie inaugurującym wystąpią trzej młodzi tenorzy hiszpańscy: José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz. Zaprezentują głównie repertuar Jana Kiepury, m.in. wykonają słynny przebój Brunetki, blondynki i to po polsku. Będą i hiszpańskie rytmy, a zwłaszcza hiszpańska operetka, tzw. zarzuela.

Inna gwiazda festiwalu to Artur Ruciński, polski baryton występujący na największych scenach świata, który w tym roku z powodzeniem zadebiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera. W Krynicy zaśpiewa 15 sierpnia, w koncercie poświęconym Kiepurze, który zmarł tego dnia, 50 lat temu.

Na 17 sierpnia zaplanowano z kolei koncert wielkiej damy polskiej operetki — Grażyny Brodzińskiej i jej gości, trzech śpiewających panów: Andrzeja Lamperta, Marcina Jajkiewicza i Janusza Krucińskiego.

Przez osiem festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 imprez: koncerty, spektakle, spotkania. Na festiwalowych estradach wystąpi blisko 400 artystów, w tym kilkudziesięciu śpiewaków oraz osiem orkiestr. Mimo zerwania przez władze Krynicy współpracy z Operą Krakowską nie braknie akcentów krakowskich. Śpiewać będą bowiem soliści Opery: Katarzyna Oleś-Blacha, Andrzej Biegun, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, jak i współpracujący z tą sceną: Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Eva Vesin, Robert Gierlach, Jacek Ozimkowski i Stanisław Kufluk.

Powróci w tym roku do Krynicy także Jacek Wójcicki, który wystąpi gościnnie w widowisku Kamienica na Nalewkach Teatru Żydowskiego w Warszawie. Gościem festiwalu będzie także Edyta Geppert, która w piątek da recital z zespołem Vasie (we wtorkowym „Dzienniku Polskim” zamieścimy rozmowę z artystką).

50. Festiwal im. Jana Kiepury zakończy w sobotę, 20 sierpnia, wieczór poświęcony młodym, utalentowanym śpiewakom — „Kiepura i co dalej?”. Solistami będą finaliści konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (Anna Filimowska-Wolfinger, Katarzyna Nowosad i Szymon Mechliński) oraz Anna Choczaj (studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), Aleksandra Szmyd (studentka Akademii Muzycznej w Krakowie), Emil Ławecki (absolwent UMFC) i gość specjalny — Aleksander Pinderak (solista Opery Wiedeńskiej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji