Artykuły

Olsztyn. Plenerowy spektakl o Mikołaju Koperniku

Mikołaj Kopernik zejdzie z pomnika i wystąpi na olsztyńskim zamku w spektaklu "Poranek pana Mikołaja".

W tym roku mija 500 lat od przyjazdu Kopernika do Olsztyna. Tę rocznicę Muzeum Warmii i Mazur postanowiło uczcić w sposób niekonwencjonalny. Będzie to plenerowy spektakl "Poranek pana Mikołaja". Występują w nim aktorzy olsztyńskiego Teatru im S. Jaracza.

W Kopernika wcielił się Marcin Kiszluk. Obok niego występują Alicja Kochańska, Marian Czarkowski i Grzegorz Jurkiewicz. - Chcieliśmy z okazji jubileuszu zrobić coś niecodziennego - mówi Agata Skowrońska-Kartvelishvili, reżyserka spektaklu. Pochodzi z Olsztyna, mieszka i pracuje we Wrocławiu. - Z autorem scenariusza Błażejem Michalskim postanowiliśmy przekazać fakty historyczne na wesoło. Nie dokumentujemy i nie rekonstruujemy jednak historii. Jest to zabawa w epokę. Opowiadamy o Koperniku, który wstaje rano po raczej ciężkiej nocy i musi zająć się sprawą dojenia krowy i musi też rozstrzygnąć problemy egzystencjalne.

Elżbieta Jelińska, dyrektorka Muzeum Warmii i Mazur dodaje: Spektakl realizujemy pod hasłem "Zanim Kopernik stał się pomnikiem".

Obejrzeliśmy fragment próby spektaklu. Kopernik wstaje rano po raczej ciężkiej nocy. Gospodyni Greta przynosi mu miksturę, która łagodzi jego dolegliwości. Astronom przypomina sobie, że dzisiaj musi zająć się badaniami nieba.

- Nie podchodzę do niego jak do pomnika - mówi grający Kopernika Marcin Kiszluk.

Spektakl zobaczymy 13 sierpnia o godz. 20 na zamkowym dziedzińcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji