Artykuły

Legnica. Powstaje młodzieżowy musical o Kochanowskim

Rozśpiewane i roztańczone widowisko muzyczne "Brama", realizowane przez dolnośląską grupę entuzjastów znaną od kilku lat jako Młodzież Tworzy Musical, powstaje w legnickim teatrze. Premiera na Scenie Gadzickiego 25 sierpnia, po której odbędzie się jeszcze pięć wystawień tego musicalu.

Kolejny rok z rzędu młodzieżowa grupa skrzyknięta i dowodzona przez Joannę Brylowską (laureatka teatralnej Nagrody Ludwika w roku 2014 - na zdjęciu) wykorzystuje wakacje i przerwę na legnickiej scenie do prób i przygotowań do musicalowej premiery. W realizacji muzycznego widowiska inspirowanego postacią Jana Kochanowskiego uczestniczy sześćdziesięcioosobowa grupa podzielona na sekcje: orkiestra, wokaliści, tancerze oraz scenografowie i kostiumolodzy.

- Będzie szczypta historycznej prawdy z życia Jana z Czarnolasu, ale libretto będzie naszą własną fantazją na temat. Poza jedną fraszką tego renesansowego poety reszta będzie naszym spojrzeniem na dramat, dla którego przełomem była śmierć córki Urszuli, co zaowocowało żałobnymi "Trenami". W naszym dwuaktowym spektaklu właśnie jego druga część będzie oniryczną i bardzo swobodną fantazją na temat, ale z punktu widzenia współczesnych. Widać to będzie także w kostiumach. Będą także uwspółcześnieni bohaterowie, których pierwowzorami mogli być rodzice Kochanowskiego, ale też Ossoliński i Zamoyski. Tytuł jest alegoryczny, bo nasz bohater będzie przechodził przez kolejne wrota swoich przeżyć - objaśnia koordynatorka przedsięwzięcia i reżyserka muzycznego widowiska Joanna Brylowska.

"Brama" będzie piątą realizacją kilkudziesięcioosobowej grupy dolnośląskich entuzjastów musicali, w dużej części uczniów, studentów i absolwentów szkół i akademii muzycznych, do tworzenia scenicznych widowisk musicalowych. Wcześniej były: szkolny "Taniec Wampirów" (2011) oraz pełnospektaklowe widowiska realizowane we współpracy i na scenie legnickiego teatru: "1241. Bitwa pod Legnicą" (2013), składanka hitów, jaką były "Musicale, musicale" (2014), a także musical "Śpiąca" (2015).

Oprócz pomysłodawczyni i reżyserki trzon grupy tworzącej sceniczne widowisko tworzą: Patryk Scelina (muzyka), Adrian Sielicki (libretto), Ada Pankowska (choreografia), Mateusz Kazimierski (przygotowanie wokalistów), Radosław Droń (dyrygent), Emilia Dudziec i Agata Lankamer (scenografia) oraz Martyna Kosiarz (kostiumy). Premiera 25 sierpnia na legnickiej Scenie Gadzickiego. Kolejne przedstawienia: 26, 27 i 28 sierpnia oraz 2 i 3 września. Bezpłatne wejściówki (maksymalnie dwie na osobę) wydawane będą w holu legnickiego teatru od 11 sierpnia.

Muzyczne przedsięwzięcie realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządu województwa dolnośląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji