Artykuły

Warszawa. Sześć Orłów dla "Komornika"

"Komornik" w reżyserii Feliksa Falka otrzymał Orła 2006 w kategorii najlepszy film oraz pięciu innych kategoriach - w tym za najlepszą reżyserię, najlepszą główną rolę męską i najlepszą główną rolę żeńską - a także nagrodę publiczności.

Ceremonia wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej odbyła się w poniedziałek wieczorem [27 lutego] w warszawskim Teatrze Narodowym.

Za kreację w "Komorniku" Orłem 2006 za najlepszą główną rolę męską uhonorowano Andrzeja Chyrę, a za najlepszą główną rolę żeńską - Kingę Preis. "Komornik" triumfował także w kategoriach: najlepszy scenariusz (Grzegorz Łoszewski) i najlepsza scenografia (Anna Wunderlich).

Największym przegranym w tegorocznym konkursie o nagrodę Polskiej Akademii Filmowej okazał się obraz "Persona non grata" w reż. Krzysztofa Zanussiego. Film ten, nominowany do Orła 2006 w aż 10 kategoriach, zdobył tylko cztery Orły. Nagrodzono go w kategoriach: za najlepszą drugoplanową rolę męską (Jerzy Stuhr), muzykę (Wojciech Kilar), montaż (Wanda Zeman) i dźwięk (Wiesław Znyk i Jacek Kuśmierczyk).

W imieniu Jerzego Stuhra nagrodę odebrał jego syn, prowadzący ceremonię Maciej Stuhr.

Zawiódł też film "Skazany na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego, filmowa biografia lidera zespołu Dżem, Ryszarda Riedla (w tej roli Tomasz Kot, nominowany do Orła 2006 w kategorii najlepsza główna rola męska). Przyznano mu osiem nominacji do Orła 2006, jednak zdobył tylko jedną nagrodę, w kategorii najlepsze kostiumy (Ewa Krauze).

Po jednym Orle otrzymały także "Tulipany" Jacka Borcucha (nagroda dla Małgorzaty Braunek za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą) i "Jestem" Doroty Kędzierzawskiej (nagroda za najlepsze zdjęcia dla Arthura Reinharta).

Za najlepszy film europejski uznano brytyjski obraz "Lato miłości" ("My summer of love") w reżyserii Pawla Pawlikowskiego.

Orła za osiągnięcia życia wręczono Jerzemu Hoffmanowi. 74-letni laureat, którego uhonorowano kilkuminutową owacją na stojąco, zapowiedział, że nadal będzie "aktywnie zajmować się reżyserią". - Jeszcze trochę spróbuję w życiu osiągnąć - powiedział, odbierając nagrodę. Wręczył ją Hoffmanowi minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji