Artykuły

Leszno. Powstał Teatr Miejski

Od 1 kwietnia Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie jest siedzibą Teatru Miejskiego. To najmniejszy ośrodek w Polsce (Leszno liczy 65 tyś. mieszkańców) posiadający własną scenę teatralną. Uroczyste otwarcie wraz z premierą "Moralności pani Dulskiej" zespół przygotowuje na 10 września.

W Polsce od ponad 40 lat nie powstał żaden nowy teatr publiczny. Kilka scen zmuszonych było zawiesić działalność. Wiele innych realizuje tzw. lokalną politykę kulturalną, czyli prowadzi teatry rozrywkowe, oferując widzom głownie farsy, aby maksymalnie zwiększyć wpływy z biletów. Tym bardziej należy docenić zapał, wytrwałość i przede wszystkim pasję Błażeja Baraniaka, które w dużej mierze doprowadziły do powstania leszczyńskiej sceny teatralnej.

Błażej Baraniak objął stanowisko Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie 10 lat temu. Była to wówczas placówka o bardzo wysokich kosztach utrzymania i z niewielkim spektrum działania. To nowy dyrektor postanowił, że poza ekspozycjami i wystawami, w Centrum będzie można oglądać filmy i sztuki teatralne. Potem przyszły marzenia o profesjonalnej scenie. Dzięki wsparciu władz wojewódzkich i lokalnych i ostatecznie podpisaniu oficjalnej umowy o przekazaniu CKiS samorządowi miasta, od 1 kwietnia Centrum jest siedzibą Teatru Miejskiego w Lesznie.

Błażej Baraniak, nauczyciel, dziennikarz, autor adaptacji i sztuk teatralnych chce stworzyć teatr spełniający oczekiwania szerokiego spektrum widzów. Ma to być teatr dla małych dzieci, młodzieży, ale i rodziny oraz tych, którzy cenią sobie sztuki eksperymentalne. W dużych miastach funkcjonuje obok siebie wiele scen, w mniejszej miejscowości jeden teatr musi zaspokoić pragnienia całej widowni. Dlatego dyrektor i zespół stawiają przede wszystkim na dużą liczbę premier i urozmaicony repertuar. W ciągu roku zobaczymy około 120 spektakli. Od września do grudnia zaplanowanych jest 7 premier, w których wystąpi około 40 aktorów.

Takie wyzwanie wymagało wybitnego dyrektora artystycznego. Została nim Beata Kawka, aktorka filmowa, teatralna, reżyserka dubbingu, producentka. Podjęła się tego zadania, gdyż całkowicie podziela strategię obraną przez dyrektora. Teatr w Lesznie ma być teatrem profesjonalnym w podstawowym znaczeniu tego słowa. Stawia na rzetelne i dobre aktorstwo, reżyserię ukazującą nieprzemijające wartości w klasycznych tytułach oraz odniesienia do współczesności. Stąd wybór sztuki Gabrieli Zapolskiej na premierę połączoną z uroczystym otwarciem.

Zespół aktorski nie będzie stały, lecz dobierany do poszczególnych spektakli. Na przesłuchania zgłosiło się około 240 kandydatów z wykształceniem aktorskim, 100 zaproszono do kolejnego etapu. W finałowej 40'ce znaleźli się m.in.: Barbara Wrzesińska, Elżbieta Zającówna, Sławomira Łozińska, Edyta Herbuś, Janusz Onufrowicz, a także tegoroczni absolwenci szkół teatralnych. Najbliższe premiery reżyserować będą: Piotr Grabowski, Magdalena Cwenówna, Jacek Sołtysiak, Darek Dariusz Banek.

--

Na zdjęciu: Przekazanie CKiS Leszno

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji