Artykuły

„Człowiek z La Manchy” – to było zachwycające

Człowiek z La Manchy Mitcha Leigha w reż. Waldemara Zawodzińskiego z Teatru Muzycznego w Łodzi na XXII Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Pisze Danuta Parol w „Echu Dnia”.

Musical Człowiek z La Manchy zaprezentowany w niedzielę na scenie Buskiego Centrum Kultury w ramach Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku zabrał widzów na spotkanie z historią Don Kichota poszukującego prawdy i piękniejszego świata. Przedstawienie w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Łodzi było barwne, żywiołowe, roztańczone. Wystąpił chór, balet, orkiestra, soliści — ponad 100 artystów. Widowisko prowadziła Elżbieta Tomala-Nocuń, prowadząca widowisko z niezwykłą energią.

Musical Człowiek z La Manchy, oparty na szesnastowiecznej powieści Cervantesa, to jeden z najpopularniejszych widowisk tego gatunku. Jego prapremiera odbyła się w stanie Connecticut w 1965 roku. Broadwayowską inscenizację wyróżniono pięcioma Nagrodami Tony, w tym dla najlepszego musicalu. Od ponad 50 lat oglądamy i zachwycamy się marzeniami Don Kichota i słuchamy najsłynniejszej pieśni Śnić sen, która stała się znanym na całym świecie standardem.

Historia błędnego rycerza to jedna z najpiękniejszych legend. To również jedna z najbardziej wzruszających opowieści o miłości i głupocie, o marzeniach i rzeczywistości, a także o teatrze i życiu. Opowieść o Don Kichocie rozgrywa się w dwóch planach: w więzieniu sewilskim, gdzie sam Cervantes przebywał skazany przez trybunał Inkwizycji i w La Manchy — krainie przygód Don Kichota i Sancho Pansy.

Spektakl Teatru Muzycznego w Łodzi był wydarzeniem artystycznym w 1998 roku, wznawiany każdego sezonu cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Widowisko wysoko ocenili łódzcy recenzenci. Złotymi Maskami wyróżnili: reżysera i scenografa Waldemara Zawadzińskiego, scenografkę Marię Balcerek oraz Zbigniewa Maciasa — najlepszego odtwórcę męskiej roli. Spektakl zachwycił festiwalową publiczność. Długo trwającym brawami, owacją na stojąco nagrodzono zespół za grę aktorską, partie wokalne. Zbigniewa Maciasa uznano za jedynego i najlepszego odtwórcę roli Don Kichota.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji