Artykuły

Kraków. Jan Peszek jako Matka

Premierą "Matki" Stanisława Ignacego Witkiewicza (26 bm., godz. 19) Teatr Scena STU powraca w sezonie jubileuszowym do twórczości Witkacego, którego "Szalona lokomotywa" i "Wariat i zakonnica" odniosły wielki sukces na deskach tej sceny.

W roli tytułowej wystąpi Jan Peszek, w pozostałych zaś zobaczymy Violę Arlak, Dorotę Zięciowską, Ewę Kolasińską (wymiennie), Iwonę Konieczkowską, Aleksandra Pabisiaka lub Zygmunta lózefczaka, Jakuba Kotyńskiego, Tadeusza Kwintę i Błażeja Peszka. Autorem adaptacji i inscenizatorem spektaklu jest miody reżyser z Norwegii Piotr Chołodziński; scenograficznie przedstawienie oprawił Przemysław Borkowicz, a kostiumy przygotował Tomasz Kaja.

Jan Peszek w Teatrze STU jako Matka

Wyrafinowana gra

Napisana w 1924 roku "Matka. Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem" została po raz pierwszy opublikowana w 1967 roku, ale na scenę dotarła dopiero trzy lata później. Od tej pory uznano ją za jeden z najlepszych utworów teatralnych Witkacego i wystawiano m.in. w Rzymie, Paryżu, Sztokholmie, Monachium, a także w Krakowie i w Warszawie. Matka, będąca groteskowo zniekształconym obrazem naturalistycznym z końca XIX wieku w rodzaju Ibsena i Strindberga, do których zawiera wiele ironicznych aluzji, stanowi przegląd wielu stylów i epok, zamykając w sobie całą historię nowoczesnego dramatu od lat 90. XIX wieku do współczesności. - Wampiryzm i mezalians są nie tylko przewodnimi tematami utworu, ale stają się metodą twórczą autora. Witkacy wysysa życie z umierającego ciała XIX-wiecznego dramatu rodzinnego i w szeregu niesłychanie drastycznych i sugestywnych obrazów teatralnych pustoszy swoją własną przeszłość - pisał Daniel C. Gerould, wybity znawca twórczości Witkacego.

W zaskakującym spektaklu Piotra Chołodzińskiego - jak zapewniają realizatorzy - relacje "ojco-matki" i syna to wyrafinowana gra, w której rodzicielska miłość nierozerwalnie związana jest z okrucieństwem, a porozumienie między pokoleniami opery i hip-hopu wydaje się niemożliwe.

Spektakle prezentowane będą w Teatrze Scena STU 25 i 26 bm. o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji