Artykuły

Zmagania ze sztuką

W najbliższy piątek zobaczymy Artystów — pierwszy odcinek serialu zrealizowanego m.in. z krakowianami. Pokaz odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. W teatrze.

Czy reżyserka — Monika Strzępka i dramaturg-scenarzysta Paweł Demirski szykują rewolucję w polskim serialu? Znany z przewrotnego podejścia do sztuki wysokiej teatralny duet zrealizował bowiem tym razem dzieło w odcinkach. I to dla telewizji. Fabularnie pozostaje ono jednak w ścisłym związku ze sceną. W piątek odbędzie się krakowska premiera pierwszego odcinka Artystów.

Zobaczymy go o godz. 19. w Narodowym Starym Teatrze. Darmowe wejściówki są dostępne w kasie teatru. O godz. 20 będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu z twórcami. Jest na co czekać, bo w serialu występują związani ze „Starym” aktorzy: Marcin Czarnik (w głównej roli), Dorota Segda, Edward Linde-Lubaszenko, Małgorzata Zawadzka, Jerzy Trela, Aldona Grochal i Elżbieta Karkoszka.

Jak mogliśmy przeczytać w licznych doniesieniach prasowych, początkowo TVP2 miała pokazać Artystów na wiosnę 2016 roku. Tak się jednak nie stało. W środowisku pojawiły się obawy, że być może Telewizja Polska zrezygnowała z tego pomysłu. Otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź od TVP. Czytamy w niej: „Program 2 TVP S.A. zaproponował emisję tego serialu w ramówce jesiennej 2016 roku. Ostateczna decyzja o tym terminie emisji jeszcze nie zapadła — jesienna ramówka jest jeszcze w trakcie opracowywania”. Na decyzję będziemy więc musieli jeszcze poczekać.

Jak czytamy w materiałach prasowych: Artyści są opowieścią o losach fikcyjnego, publicznego Teatru Popularnego w Warszawie. Serial nawiązuje do najlepszych tradycji — polskiego Domu i amerykańskiego Mad Men. Skąd ten pomysł? Jak mówi Monika Strzępka w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu: „Przed rozpoczęciem pracy obejrzeliśmy kilkadziesiąt seriali po kilka sezonów”.

— „Na pewno widzowie jeszcze czegoś takiego w historii polskiego serialu nie widzieli. Artyści na pewno będą się wyróżniać” — mówi Marcin Czarnik. Zdaniem aktora Starego Teatru tym, co zwróci uwagę publiczności, będzie artystyczna forma przedsięwzięcia Strzępki i Demirskiego.

Akcja rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru zostaje znaleziony martwy na scenie po tym, jak popełnił „spektakularne” samobójstwo (wiesza się na sztankiecie nad sceną w trakcie spektaklu). Na nowego dyrektora powołany zostaje młody reżyser z prowincji (Czarnik). Do pracy przystępuje z głową pełną ambitnych planów repertuarowych. Szybko jednak okazuje się, że ich realizacja nie będzie tak prosta, jak się mogło początkowo wydawać.

— „To bohater, który udowadnia, że determinacja samotnej jednostki i tytaniczna praca naprawdę mają sens” — mówi Czarnik, zapoznając nas również z innymi wątkami, które pojawią się w serialu.

— „Artyści to bowiem nie tylko opowieść o środowisku teatralnym. To historia przede wszystkim uniwersalna — o ludziach, którzy zmagają się z podobnymi problemami, jak codziennie każdy z nas. Nie zabraknie też dobrego humoru i wątków metafizycznych” — zapewnia Czarnik, zachęcając wszystkich do udziału w krakowskiej premierze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji