Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Pawłem Mykietynem

14 czerwca o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Okólnik 1 odbędzie się spotkanie z Pawłem Mykietynem - "Muzyka w teatrze i filmie".

Nieodzowny element spektaklu teatralnego coraz rzadziej traktowany służebnie jako tło towarzyszące dialogowi. Muzyka buduje znaczenia, jest ironicznym komentarzem, dopełnieniem, ale także problemem, tematem zagęszczającym semantycznie.

W Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, twórczość P. Mykietyna oraz wybrane przez artystę utwory różne gatunkowo (klasyka, pop) mają bardzo szerokie funkcje. Częstokroć piosenka zastępuje dialog, a koncert ( np. zespołu Renate Jett w przedstawieniu "(A)pollonia") żyje swoim życiem. Muzyka wpływa na rytm spektaklu, zawiesza lub napędza tok zdarzeń oraz nabiera nowych znaczeń w świecie przedstawionym. Paweł Mykietyn współuczestniczy w tworzeniu spektakli, improwizuje na próbach. Chętnie wykorzystuje dzieła wybitnych klasyków. Jaka jest rola Chopina, Mozarta, Bacha czy Wagnera w najczęściej nagradzanych na prestiżowych festiwalach na całym świecie polskich przedstawieniach?

Paweł Mykietyn, wybitny współczesny kompozytor. Współpracował m.in. z Jackiem Kasprzykiem i Jerzym Maksymiukiem, komponował dla Ewy Pobłockiej, na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień i Teatru Wielkiego. Jest autorem muzyki do spektakli Krzysztofa Warlikowskiego od 1996 r, laureatem wielu nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za muzykę do filmów "33 sceny z życia" M. Szumowskiej oraz " Essencial Killing" J. Skolimowskiego. Uhonorowany Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski.

W spotkaniu będzie uczestniczył dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński, poprowadzi je dziennikarka radiowej Dwójki, współpracująca z Instytutem Chopina Agata Kwiecińska oraz zostaną zaprezentowane fragmenty spektakli, do których muzykę skomponował lub zebrał artysta.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji