Artykuły

Kraków. Po konferencji prasowej w Operze Krakowskiej

W dniu 6 czerwca w Operze Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, poświęcona zbliżającej się premierze opery "Tannhäuser" Richarda Wagnera (9 czerwca) oraz wydarzeniom XX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

W spotkaniu wzięli udział realizatorzy spektaklu: Laco Adamik (reżyseria), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Barbara Kędzierska (scenografia i kostiumy), Zygmunt Magiera (przygotowanie chóru) oraz soliści: Tomasz Kuk, Janusz Ratajczak (Tannhäuser), Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz i Agnieszka Kuk (Elżbieta).

Swoimi refleksjami na temat pracy nad spektaklem podzielili się z uczestnikami konferencji realizatorzy opery:

Laco Adamik (reżyseria):

"Tannhäuser" to jedno z najpiękniejszych dzieł z jakim spotkałem się w mojej karierze. Doskonała równowaga warstwy muzycznej i teatralnej czyni z tej opery prawdzie arcydzieło. Jest to opera skomplikowana, pozornie mówiąca o konflikcie miłości ziemskiej i idealnej. Tak naprawdę to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, dążeniu do pełnego człowieczeństwa.

Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne):

Przy realizacji opery Wagnera udało nam się znaleźć całą obsadę solistów w ansamblu naszego zespołu. Opera Wagnera to bardzo odważny krok do przodu w repertuarze Opery Krakowskiej i wielkie wyzwanie dla solistów, chóru i orkiestry.

Barbara Kędzierska (scenografia i kostiumy):

Praca przy operze Wagnera to jeden z największych, najbardziej wymagających i satysfakcjonujących projektów, jakie zrealizowałam do tej pory. To praca bardzo absorbująca artystycznie. Ważne by sens i zamierzenia reżysera przełożyć na wartości plastyczne.

Zygmunt Magiera (przygotowanie chóru):

Dla chóru zmierzenie się z dziełem Wagnera to przede wszystkim ogrom pracy. Poza artystami Chóru Opery Krakowskiej przy tej realizacji biorą również udział artyści doangażowani. Za kulisami opery wciąż słychać Wagnera. Każdy odnajduje w tym dziele coś, co w danym momencie życia jest dla niego istotne.

Na temat swojego udziału w realizacji opery Wagnera wypowiedzieli się także soliści, zgodnie podkreślając, że udział w przygotowaniu opery "Tannhäuser" był dla nich dużym wyzwaniem, ale też dylematem, ponieważ jest to opera niezwykle wymagająca. Tomasz Kuk porównał tę trudność do matematycznego myślenia o roli. Magdalena Barylak podkreśliła, że partia Elżbiety jest dla niej powrotem do "lirycznego śpiewu" i delikatnego brzmienia. Agnieszka Kuk opowiedziała o emocjach towarzyszących jej przy pracy z zespołem teatru, a Wioletta Chodowicz mówiąc o roli Elżbiety zaznaczyła, że jest to postać będąca symbolem przebaczenia. Zdradziła również, że jej ulubioną arią jest modlitwa z trzeciego aktu opery "Tannhäuser".

Na zakończenie Bogusław Nowak, dyrektor Opery, poinformował gości o programie XX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej (9 czerwca - 1 lipca), który w tym roku odbędzie się pod hasłem "Wagner - Verdi - Puccini".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji