Artykuły

Kielce. "Sklepy cynamonowe" na festiwalu w Drohobyczu

8 czerwca Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" wystąpi ze spektaklem "Sklepy cynamonowe" w reżyserii Roberta Drobniucha, na VII Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, na Ukrainie.

Ten odbywający się co 2 lata Festiwal jest największym na świecie, systematycznie kreowanym, najważniejszym wydarzeniem poświęconym wielkiemu polskiemu pisarzowi i artyście - Brunonowi Schulzowi. Festiwal odbywa się w rodzinnym mieście Schulza, a każda jego edycja jest niepowtarzalną okazją spotkań oraz debat zarówno autorytetów nauki, kultury i sztuki, jak i pasjonatów Mistrza z Drohobycza.

Organizatorami Festiwalu są: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne Uniwersytetu w Drohobyczu - placówka, która działa na rzecz naukowej, kulturalnej i artystycznej współpracy polsko-ukraińskiej, a jej wiodącym celem jest promowanie i popularyzacja twórczości Schulza w jego rodzinnym mieście oraz Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.

Celem Festiwalu jest popularyzacja dzieła Brunona Schulza, tworzenie platformy międzynarodowych spotkań badaczy Schulza oraz artystów, dla których jego dzieło jest źródłem inspiracji twórczych.

W szerszym kontekście, Festiwal jest miejscem odbudowywania tradycji tolerancji i dialogu oraz pamięci o wielokulturowej przeszłości drohobyckiej "prowincji osobliwej" jako wcielenia wartości istotnych w perspektywie Wspólnej Europy.

Podczas Festiwalu Drohobycz staje się miejscem międzynarodowych dyskusji o wartościach kultury i sztuki, miejscem refleksji o nadziejach i dramatach historii i ludzkiego losu, których przykładem jest życie, niezwykła twórczość i tragiczna śmierć Brunona Schulza.

Festiwal składa się z części literacko-naukowej oraz z prezentacji artystycznych (plastyka, performance, teatr, muzyka, film itd.). Biorą w nim udział artyści oraz humaniści, historycy i teoretycy literatury, slawiści, poloniści, tłumacze, pisarze i poeci z wielu krajów świata.

***

O SPEKTAKLU

Ascetyczny pokój, którego pustkę wypełniają wspomnienia, marzenia, rozsypane historie głównego bohatera. Strzępki minionych lat, urywki z dzieciństwa, majaki, zapachy, złudzenia... Wszystko zamknięte w zamazanych obrazach - wypisanych, wyrysowanych, wybazgranych z życia. Życia zawieszonego w czasie i przestrzeni. Życia zastygłego między wczoraj i dziś, między jawą i snem, między światłem i cieniem...

Tak świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza - polskiego pisarza, grafika i malarza - widzą twórcy spektaklu "Sklepy cynamonowe".

Ten spektakl to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju - poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. To próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na teatrze cieni. Na specyficzny schulzowski klimat składa się tu gra świateł inspirowana plastyczną twórczością artysty, sugestywne monologi oraz współczesna muzyka na żywo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji