Artykuły

Białystok. BTL zagra sztuki Szekspira i wydrukuje czaszkę Yoricka

Białostocki Teatr Lalek bierze udział w światowych obchodach 400. rocznicy urodzin Szekspira. Na międzynarodowych festiwalach wystawi trzy swoje sztuki

Mija 400 lat od śmierci wybitnego dramatopisarza, postanowiliśmy uczcić ją poprzez działania artystyczne i promocyjne, wpisując się jednocześnie w międzynarodowe obchody. Są one związane z dwoma festiwalami - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

To jedyny polski teatr, który realizuje projekt "Lalki panopticum - panopticum Szekspir", podczas którego będzie promował polską sztukę i polski teatr lalek w ramach dwóch znaczących międzynarodowych festiwali teatrów lalkowych.

Do niedzieli nasi lalkarze goszczą na Międzynarodowych Dniach Teatru Lalek i Spektakli dla Rodzin Virvar w Koszycach na Słowacji. Natomiast od 27 czerwca do l lipca białostockie produkcje prezentowane będą na Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli w Macedonii.

Widzowie obejrzą sztuki, które powstały na podstawie dramatów Szekspira: "Burza" [na zdjęciu] w reżyserii Waldemara Raźniaka, "Montecchi i Capuleti" w reżyserii Rusłana Kudaszowa oraz - premierowo - "Historię księcia H."

Ten ostatni spektakl to monodram Błażeja Piotrowskiego inspirowany historią Hamleta, który wyreżyseruje Jacek Malinowski. W Białymstoku sztukę tę będzie można obejrzeć 24 czerwca - podczas Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich.

Spektaklom będą towarzyszyły dodatkowe działania. Lalkarze będą też promować katalog z trójwymiarowymi zdjęciami ze spektakli szekspirowskich.

- To wydawnictwo promuje nasz teatr i kraj, a nawiązaniem do niego będą warsztaty twórcze "Wydrukuj swój pomysł" dla lokalnej społeczność i publiczności festiwalowej - mówi Jacek Malinowski.

Na drukarce 3D będzie można wydrukować np. czaszkę Yoricka, która pojawia się w słynnym dramacie "Hamlet".

- Przygotowaliśmy już kilka prototypów. W zależności od wielkości, jej wydrukowanie trwa to od godziny do czterech godzin. Technologia 3D to przyszłość dla procesu tworzenia lalek - podkreśla dyrektor BTL.

W ramach projektu "Lalki panopticum - panopticum Szekspir" na festiwalach prezentowane będą także fotografie teatralne Przemysława Wiśniewskiego.

Wyjazd białostockiego teatru za granicę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2016 - Promesa" przeznaczyło 90 tys. zł. Cały projekt kosztuje ponad 100 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji