Artykuły

Kraj. Ponad 1000 podpisów pod apelem o Kongres Kultury

Pod apelem o zorganizowanie Kongresu Kultury 2016 podpisało się już ponad 1000 osób.

Ludzie kultury (artyści, animatorzy, naukowcy, pracownicy instytucji publicznych, menadżerowie kultury, po prostu - obywatele) wyrażają swoje poparcie dla idei Kongresu oraz wprost sygnalizują potrzebę szerokiej dyskusji nad palącymi problemami systemowymi i środowiskowymi.

Wśród pierwszych ponad 400 podpisów znalazły się nazwiska wybitnych postaci polskiej kultury, takich jak m.in.: Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Magdalena Cielecka, prof. Inga Iwasiów, Joanna Kos-Krauze, prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, Kora Sipowicz, Małgorzata Szumowska, Olga Tokarczuk, Mirosław Bałka, prof. Przemysław Czapliński, Ignacy Karpowicz, Jan Komasa, Borys Lankosz, Krystian Lupa, Krzysztof Penderecki, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Warlikowski, Xawery Żuławski.

Kongres Kultury zwoływano w najważniejszych momentach naszej współczesności: w 1981 został brutalnie przerwany wprowadzeniem stanu wojennego, drugi odbył się u progu nowego milenium, w grudniu 2000 roku, trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, miał miejsce w 2009 roku. Kongres zawsze był diagnozą stanu ducha obywateli Rzeczypospolitej, wyzwaniem rzuconym politykom przeciwko rozbiorowi tego, co wspólne. I każdy przynosił zmianę: od reakcji romantycznej "na pogwałcone prawa socjologiczne, reakcja gospodarki na pogwałcone prawa ekonomiczne. Ludzie, ziemia i maszyny stanęły dęba i żaden bat, nawet największy, już na to nie pomoże" po pragmatyczną: "1% budżetu państwa na kulturę".

W poczuciu dramatyzmu chwili, zatrwożeni językiem nienawiści i pogardy, narastaniem ksenofobii i aktów przemocy z powodów różnic kulturowych, religijnych i rasowych, świadomi głębokich wstrząsów, jakich doświadcza życie społeczne i sfera publiczna nie tylko w Polsce, w obronie wolności i praw apelujemy o wsparcie idei zwołania Kongresu Kultury, o wzięcie udziału w całej Polsce w przygotowaniach Kongresu i w samym Kongresie, który odbędzie się w Warszawie w dniach 7-9 października 2016 roku. W czasach przełomów i zmian kultura jest źródłem sensu i narzędziem rozumienia rzeczywistości. To kultura umożliwia tworzenie wspólnot i społeczności. Jest najpełniejszym wyrazem możliwości i godności jednostki. Jeśli chcesz, by Kongres odpowiedział na pytanie: "Jaka Polska?", a nie: "Czyja Polska?" - podpisz się pod naszym wezwaniem i weź udział w Kongresie Kultury!"

Zachęcamy do składania podpisów: (patrz link poniżej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji