Artykuły

Łomża. XXIX Festiwal Walizka już za tydzień

29 edycja organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka odbędzie się w dniach 8-11 czerwca. Ważnym elementem programu będzie twórczość i osobowość Adama Kiliana, wybitnego polskiego scenografa.

Drodzy Przyjaciele! Szanowni Widzowie!

Łomża od 29 lat otwiera widzów na inne kultury, estetyki, na świat sztuki, teatru, lalek, integracji społecznej, przemawia do mieszkańców poprzez światy przenikające się i dopełniające.

Tegoroczny festiwal to przegląd ludzkiej kondycji. Zaproszone teatry w swoich spektaklach sięgają do baśni i mitów, dotykają sytuacji trudnych w życiu człowieka, wyborów - czasami tragicznych, proponują teatr faktów, teatr formy, teatr zaangażowany, który marzy o lepszym życiu człowieka, teatr dialogu i partnerstwa. Idea pozostaje jednak niezmienna - w założeniu jest to festiwal widowisk portatywnych, który ma stworzyć przyjazną przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń twórczych.

Wśród zaproszonych na festiwal znalazło się 14 spektakli konkursowych wyłonionych z ponad stu zgłoszeń z 27 krajów świata! Konkursowy program obejmie najnowsze spektakle zrealizowane w teatrach polskich i zagranicznych m.in.: "Labirynty światła" Studia Form Światła, "Ćwiczenia stylistyczne" Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio, "Molier" Teatru Animacji, "Dobrze, że jesteś" Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha, "Narysuj mi baranka" Teatru Ateneum z Katowic, "Jai the salior" Zipit Company z Hiszpanii, "Król Lear" Malenki Theater z Izraela, "Puppets and Viola Campanica" Theatre Trule z Portugalii, "Biały statek" Charkowskiego Instytutu Sztuki z Ukrainy, "Clockwork Metaphysics" Coppelia Theatre z Włoch, "Wąż" Obwodowego Teatru Lalek z Grodna, " Screen Man" El Theatre de L' Home Dibuixat z Hiszpanii, "Gęś, śmierć i tulipan" Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii oraz "Exuvia" 't Magisch Theatertje z Holandii.

Integralną częścią przeglądu jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt "Moje miasto", w ramach którego codziennie można będzie obejrzeć interesujące wydarzenia pozakonkursowe. Wystąpią: Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy, Teatr Klinika Lalek z Wolimierza, Teatr Lalki i Aktora z Łomży oraz Jakub Walkowiak z Poznania z programem iluzjonistycznym dla najmłodszych widzów.

Ważnym elementem programu tegorocznej Walizki będzie twórczość i osobowość Adama Kiliana - wybitnego polskiego scenografa. Zaplanowaliśmy promocję albumu monograficznego "Adam Kilian. Fascynacje", wydanego przez warszawski Teatr Lalka oraz wystawę lalek, projektów, plakatów Adama Kiliana w Galerii Pod Arkadami.

Życzę wszystkim twórcom i teatrom udanych prezentacji. Widzom życzę wielu wrażeń, wzruszeń i radości, które na długo pozostaną w pamięci. Instytucjom i sponsorom dziękuję za życzliwość i pomoc w realizacji festiwalu.

Dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji