Artykuły

Białystok. Projekt BTL w 400. rocznicę śmierci Szekspira

Białostocki Teatr Lalek wyrusza w tournee po europejskich festiwalach, gdzie pokaże swoje przedstawienia oparte o dzieła Wiliama Szekspira. To projekt w związku z przypadającą w tym roku 400. rocznicą śmierci dramaturga.

Teatr od ubiegłego roku realizuje projekt "Lalki panopticum - panopticum Szekspir", który dofinansowany został z resortu kultury, w ramach programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2016 - Promesa".

Główną częścią projektu jest wyjazd teatru na dwa znaczące festiwale - powiedział dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski - i pokazanie tam kilku przedstawień, które powstały w oparciu o dzieła Szekspira. Będzie to "Burza" i "Montecchi i Capuleti" (w oparciu o "Romeo i Julia"), które znajdują się w repertuarze teatru oraz nowy spektakl - "Historia księcia H." (na podstawie "Hamleta").

Na początku czerwca teatr weźmie udział w Festiwalu Teatrów Lalek "Virvar" w Koszycach na Słowacji, a na koniec miesiąca w Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli w Macedonii. Malinowski powiedział, że ten drugi festiwal jest bardzo dużą międzynarodową imprezą, białostocki teatr będzie jedynym teatrem z Polski.

Spektaklom będzie towarzyszyło wydawnictwo, które promuje szekspirowskie spektakle teatru oraz przestrzenna wystawa zrealizowana w oparciu o "Sen nocy letniej" Szekspira. Nie zabraknie też warsztatów. Malinowski mówił, że warsztaty mają zaangażować lokalną społeczność, a zadaniem uczestników będzie stworzenie własnych lalek w oparciu o metodę 3D. Będzie można wydrukować sobie np. słynną czaszkę Yoricka z dramatu "Hamlet".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji