Artykuły

Białystok. BTL pokaże za granicą sztuki Szekspira

Białostocki Teatr Lalek wyrusza w międzynarodowe turnée, aby zaprezentować trzy spektakle oparte na sztukach Szekspira. Pokaże je podczas festiwali na Słowacji i w Macedonii, wpisując się w ten sposób w światowe obchody 400. rocznicy śmierci dramatopisarza.

Zespół BTL w czerwcu wyrusza w trasę, w ramach realizowanego w tym i ubiegłym roku projektu "Lalki Panopticum - Panopticum Szekspir".

- Mija 400 lat od śmierci wybitnego dramatopisarza i jako białostocki Teatr Lalek postanowiliśmy ją uczcić poprzez działania artystyczne i promocyjne, wpisując się jednocześnie w międzynarodowe obchody. Są one związane z dwoma festiwalami na Słowacji o w Macedonii - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL.

Trzy spektakle na dwóch festiwalach

Białostoccy lalkarze wyjdą na dwa znaczące wydarzenia. Od 1 do 5 czerwca prezentować się będą na Międzynarodowych Dniach Teatru Lalek i Spektakli dla Rodzin Virvar w Koszycach, a od 27 czerwca do 1 lipca zobaczyć będzie można ich spektakle na Festiwalu Szekspirowskim w Bitoli. Będą to jedyni reprezentanci Polski.

Zaprezentowane zostaną przedstawienia "Burza" w reż. Waldemara Raźniaka i "Montecchi i Capuleti" w reż. Rusłana Kudraszowa z Rosji. Oba te spektakle miały już swoje wystawienia na deskach BTL, ale za granicą odbędzie się premiera "Historii księcia H.".

- W tym przypadku zająłem się reżyserią osobiście. To spektakl inspirowany historią Hamleta. U nas zostanie pokazany podczas Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich - zapowiada dyrektor Malinowski.

Footobook, warsztaty i wystawa

Spektaklom będą towarzyszyły dodatkowe działania. To po pierwsze promocja fotobooka z fotografiami w technologii 3D, który jest katalogiem spektakli szekspirowskich.

- Wydawnictwo to promuje nasz teatr i kraj, a nawiązaniem do niego będą warsztaty twórcze "Wydrukuj swój pomysł" dla lokalnej społeczność i publiczności festiwalowej. W ramach projektu zakupiliśmy drukarkę 3D i podczas naszych działań będzie można wydrukować np. czaszkę Yoricka. Mamy już kilka prototypów, w zależności od wielkości trwa to od godziny do czterech godzin. Technologia 3D to może być także przyszłość przy tworzeniu lalek - zauważa Malinowski.

W ramach festiwalu zostaną też pokazane fotografie Przemysława Wiśniewskiego, który fotografuje dzieła teatralne.

Projekt, umożliwiający wyjazd naszemu teatrowi ze spektaklami za granicę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 90 tys. zł. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 100 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji