Artykuły

Warszawa. Kondrat i Mykietyn interpretują Szekspira

17 maja o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się kolejne czytanie z muzyką na żywo "Szekspir/Mykietyn. Sonety".

Jedno z najbardziej zagadkowych i niepokojących dzieł w historii literatury w mariażu z muzyką współczesną wybitnego kompozytora. Czytaniem z muzyką na żywo obchodzimy Światowy Rok Wiliama Szekspira w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Czy mistrz ze Stratford życzył sobie wydania tak intymnej twórczości biorąc pod uwagę, iż w czasach mu współczesnych sonetowanie było powszechną praktyką dworską, aczkolwiek utwory bardziej krążyły wśród zainteresowanych, niż były upubliczniane szerokiemu gremium? Dlaczego nie skomentował wydania dzieła? Kim była słynna Dark Lady i czy w ogóle warto biografizować kontrowersyjną miejscami poezję?

Jak cała twórczość czołowego narodowego poety angielskiego, komedie, tragedie czy kroniki królewskie, również "Sonety" mogą być wielorako interpretowane, stąd dla współczesnych spuścizna Szekspira pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji, a na polskich scenach teatralnych, dramatopisarz jest stale obecny. "Sonety" to bardzo osobista liryka, której tematyka obejmuje fundamentalne egzystencjalne doświadczenia takie jak przemijanie, samotność, tęsknota, cierpienie, odtrącenie, rozpacz, nienawiść, intrygi czy gra pozorów. Z drugiej strony miłość pozostaje tematem zasadniczym, budulcem dla kompozytora Pawła Mykietyna, który w 2000 roku wydaje muzyczną odpowiedź na poezję Szekspira, zadedykowaną żonie.

Ze 154 "Sonetów" Mykietyn wybiera 7, które stanowią poetycką bazę dla gatunkowo zróżnicowanego, postmodernistycznego dzieła Pawła Mykietyna. Osobisty muzyczny zapis prezentuje różne nastroje miłosne, silna dramaturgia, skontrastowanie ze sobą elementów lirycznych z dramatycznymi zostają osiągnięte m.in. czerpaniu z różnych szkół, z jednej strony obecna jest tradycyjna figuracja fortepianu w stylu romantycznym, z drugiej współczesny punktualizm, rozproszenie.

***

Czyta: Marek Kondrat

Śpiewa: Joanna Freszel

Oprawa muzyczna: Kristina Raczyńska

Komentarz: Katarzyna Marzęcka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji