Artykuły

Wrocław. Premiera sztuki Kajzara we Współczesnym

Sztukę Helmuta Kajzara "Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem" na podstawie "+++ (Trzema krzyżykami) i "Ciągu dalszego" wystawia Wrocławski Teatr Współczesny. Premiera 7 maja. Reżyseruje Katarzyna Szyngiera.

W "Ciągu dalszym", nie tylko za sprawą wspomnianego w podtytule sztuki ekskluzywnego domu towarowego [KaDeWe], ale przede wszystkim w odniesieniu do relacji międzyludzkich, drapieżnie i mocno wybrzmiewa dziś temat konsumpcji i kapitału. "Dom towarowy wszędzie naokoło" - pisze Kajzar, przyglądając się współczesnym wyrobnikom twarzy, wystawionej na pokaz ludzkiej dekoracji. Jakie społeczne koszty poniosą kolejne pokolenia, dla których życiowy horyzont stanowi TINA ["There is no alternative"], słynny slogan Margaret Thatcher dotyczący braku alternatywy dla globalnego kapitalizmu? Czy dziś możliwy jest w ogóle gest społecznej apostazji?

W "Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem", wychodząc od tekstów Kajzara, testujemy sytuację, kiedy wewnątrz sprawnie działającego mechanizmu - społeczeństwa - pojawia się wirus. Czy organizm zdegeneruje się czy umocni? A może zwalczy chorobę poprzez wynalezienie kolejnej atrakcji, jeszcze bardziej szokującej i potwornej?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji