Artykuły

Szczecin. Nagrody Festiwalu Kontrapunkt

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności, w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina oraz tradycyjną statuetkę otrzymuje spektakl ,,Nieznośnie długie objęcia" w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form "KONTRAPUNKT 2016" w Szczecinie w składzie: Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Dorota Ignatjew, Artur Pałyga, Dorte Lena Eilers oraz Anja Quickert po obejrzeniu w dniach 19-23 kwietnia 2016 roku dziesięciu spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać następujące nagrody:

1. Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu Przeglądu w wysokości 10 000 złotych otrzymują: Anna Smolar, Michał Buszewicz, Anna Met, Dominika Korzeniecka, Paulina Lombarowicz, Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanną Rzączyńska, Izabela Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak, twórcy spektaklu "Aktorzy żydowscy" w reżyserii Anny Smolar z Teatru Żydowskiego w Warszawie za odwagę w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich. Za bardzo ważną i szczególnie aktualną w dzisiejszej Polsce lekcję tego, w jaki sposób można konfrontować się z własną tradycją i historią. Za kolektywną pracę, która zaowocowała spektaklem ukazującym bogactwo i różnorodność estetyk i form współczesnego teatru, a także za otwarcie widza na doświadczenie wspólnotowe.

2. Nagrodę Magnolii - Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 8 000 zł otrzymują Maria Maj, Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz i Rafał Maćkowiak, aktorzy spektaklu "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru Rozmaitości w Warszawie za ukazanie wartości kolektywnej pracy w teatrze; za stworzenie perfekcyjnie współgrającego zespołu, który bawiąc się swoją tożsamością, zadaje ważne pytanie o to, co znaczy dzisiaj bycie sobą.

3. Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu w wysokości 5 000 zł otrzymuje Benjamin Verdonck za konsekwencję w tworzeniu autonomicznej wypowiedzi artystycznej i za stworzenie bazującego na minimalnych środkach wyrazu oryginalnego języka teatralnego, który uwodzi.

4. Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego wysokości 4 000 zł otrzymuje Anna Karasińska, reżyserka spektaklu "Ewelina płacze" z Teatru Rozmaitości w Warszawie, za błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej.

5. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki, aktorzy spektaklu "Nieznośnie długie objęcia" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie za znakomite wykonanie teatralnej partytury, wyeksponowanie jej muzyczności i poszukiwanie nowych form mówienia w teatrze.

6. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Barbara Ehnes, Chris Kondek i Philip Hohenwarter za scengorafię i wideo do spektaklu "Baal" w reżyserii Stefana Puchera z Deutsches Theater w Berlinie za wizualno-przestrzenną konstrukcję, która poszerza sens teatralnej opowieści.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji