Artykuły

Płock. "Szatan z siódmej klasy" w nowej obsadzie

Premiera spektaklu na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego miała miejsce w płockim teatrze w roku... 2001. 15 lat temu!Od tamtej pory teatr regularnie wraca do tego przedstawienia dla młodzieży i wystawia je przynajmniej raz w roku. W tym roku będzie podobnie, ale uwaga - tym razem "Szatan" będzie miał nowiutką obsadę.

W "odświeżonej" wersji spektaklu zagrają m.in. Dorota i Szymon Cempura, Marek Walczak, Zdzisława Bielecka, Henryk Jóźwiak. Adamem będzie Bogumił Karbowski, a dwoma drabami z chrapką na ukryty skarb - Mariusz Pogonowski i Piotr Bała. Na scenie zobaczymy także aktorów, którzy niedawno nawiązali współpracę z płockim teatrem i wystąpili już w wystawionym niedawno "Poskromieniu złośnicy". Wandę zagra Sylwia Krawiec, a Przemysław Niedzielski i Szymon Kołodziejczyk będą uczniami, kolegami Adama.

"Chłopak jak żywe srebro! Inteligentny i uczciwy. Jest koleżeński, ma też odwagę cywilną. Bo kiedy następuje katastrofa - potrafi odważnie przyjąć winę na siebie. Prawdziwy harcerz, tyle, że przedwojenny. Teraz takich nie ma?" - tak o Adamie Cisowskim, bohaterze wspaniałej książki Makuszyńskiego, a także naszego spektaklu, pisał przed lat Bohdan Urbankowski. I dodawał: "Dlatego warto sięgnąć po książki Makuszyńskiego. Tam człowiek czuje się jak w lepszym, bardziej słonecznym świecie: kwiaty są bardziej kolorowe a dziewczęta mają fiołkowe oczy. Nawet srogi nauczyciel historii okazuje się w głębi duszy poczciwcem, nawet jego brodaty brat matematyk! Jest więc wiele powodów aby czytać Makuszyńskiego, aby oglądać adaptacje jego książek. Norwid powiedział kiedyś, że w życiu najważniejsze są dobroć i poezja. Niestety - w życiu trudno znaleźć jedną i drugą. Ale obydwie są w książkach Makuszyńskiego".

Przygody dzielnego Adasia Cisowskiego wyreżyserował przed lat Bogdan Kokotek, autorem scenografii jest Krzysztof Małachowski, a muzyki - Zbigniew Siwek.

Przedstawienie będzie można oglądać w połowie maja, niestety tylko przed południem... No, ale może ktoś weźmie sobie wolne. Jeśli chodzi o inne bajki, te dla młodszych widzów - w płockim teatrze w najbliższym czasie będzie można oglądać także "Calineczkę". A w maju będzie premiera "Konika garbuska".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji