Artykuły

Warszawa. Polski Szekspir Współczesny na dużym ekranie

Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przypomni rejestracje spektakli inspirowanych jego twórczością. Pokazy spektakli potrwają od 21 do 24 kwietnia.

W programie przeglądu w siedzibie Instytutu znajdą się inscenizacje najbardziej cenionych reżyserów polskiego teatru - Warlikowskiego, Jarzyny, Klaty i Wajdy.

Podczas czterodniowego przeglądu w NInA przypomniane zostaną znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą adaptacje sztuk Szekspira. Cykl otworzy "2007: Macbeth" Grzegorza Jarzyny, spektakl którego późniejsza wersja była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu oraz dokument "Przyczynek do portretu. Jan Kott" poświęcony krytykowi i teoretykowi teatru. Pierwszy dzień pokazów zakończy spotkanie z udziałem aktorów.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć jeszcze: słynną "Burzę" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Adama Ferencego (na zdjęciu), Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej i Jacka Poniedziałka; "H" w reż. Jana Klaty - spektakl realizowany w pofabrycznych wnętrzach Stoczni Gdańskiej oraz "Makbeta" w reż. Andrzeja Wajdy z 2010 roku z Krzysztofem Globiszem, Iwoną Bielską, Romanem Gancarczykiem i Krzysztofem Zawadzkim.

Wstęp wolny.

***

Program:

Czwartek, 21 kwietnia godz. 18.00

"2007: Macbeth", reż. Grzegorz Jarzyna, 1994, 2006, 95 minut

Jarzyna łączy język teatru z estetyką filmową. Dynamiczne zdjęcia Jacqueline Sobiszewski - dzięki zbliżeniom, szybkiemu montażowi oraz dodatkowym efektom dźwiękowym - wprowadzają w intymną relację z bohaterami, a klaustrofobiczne wnętrza, po których snuje się Macbeth, podkreślają graniczność jego stanów psychicznych. Występują między innymi: Jacek Poniedziałek, Cezary Kosiński, Danuta Stenka, Aleksandra Konieczna.

***

"Przyczynek do portretu. Jan Kott", reż. Renata Czarnkowska-Listoś, 1994, 60 minut

Film jest opowieścią o człowieku, pisarzu, emigrancie. Rozmowa z Janem Kottem przeplata się z materiałami archiwalnymi oraz wypowiedziami postaci ważnych dla polskiej kultury teatralnej, takich jak: Erwin Axer, Tadeusz Nyczek, Marta Fik, Małgorzata Dziewulska czy Jerzy Timoszewicz.

***

Piątek, 22 kwietnia godz. 18.00

"Burza", reż. Krzysztof Warlikowski, 2008, 133 minuty

Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare'a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, "Burza" Krzysztofa Warlikowskiego to opowieść o winie i przebaczeniu. Obraz świata jest pesymistyczny, a jedyny moment, w którym reżyser pozwala na odrobinę nadziei i wzruszenia, stanowi scena zaślubin Mirandy i Ferdynanda. Występują między innymi: Adam Ferency, Magdalena Cielecka, Stanisława Celińska i Jacek Poniedziałek.

***

Sobota, 23 kwietnia godz. 20.00

"H.", reż. Jan Klata, 2006, 115 minut

Widzowie wraz z aktorami wędrują po kolebce "Solidarności", gdzie rozgrywa się dramat osadzony we współczesnych popkulturowych realiach. Znudzony Hamlet gra tu w turbogolfa, a Duch Ojca zjawia się na siwym koniu w husarskiej zbroi. Symbolika dawnych polskich romantycznych mitów zderza się z Polską po przełomie 1989 roku. Występują między innymi: Marcin Czarnik, Joanna Bogacka, Marta Kalmus, Grzegorz Gzyl.

***

Niedziela, 24 kwietnia godz. 18.00

"Makbet", reż. Andrzej Wajda, 2010, 94 minuty

Telewizyjny Makbet z 2010 roku poprzedzony był spektaklem w Starym Teatrze, wystawionym w listopadzie 2004 roku. Reżyser osadza w nim historię zbrodni w realiach współczesnej wojny, nie wysuwa jednak na pierwszy plan problemu władzy, polityki ani historii, ale stara się uchwycić psychologiczne sedno postaci. Wajda czyta dramat Szekspira przez pryzmat Dostojewskiego; nieustannie rozważa problem sumienia. Występują między innymi Krzysztof Globisz, Iwona Bielska, Roman Gancarczyk, Krzysztof Zawadzki.

Więcej na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (patrz link poniżej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji